Szykują się kolejne blokady mostu?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Szykują się kolejne blokady mostu?

Łukasz Koleśnik

Na początku 2016 roku krośnianie blokowali most, gdyż nie było pieniędzy na obwodnicę. Czy grozi nam powtórka?

Minął już prawie rok, odkąd zorganizowano pierwsze blokady zabytkowego mostu na Odrze w Krośnie Odrzańskim. Wtedy mieszkańcy byli mocno poirytowani. Wcześniej obiecywano, że rozpocznie się inwestycja (przynajmniej jeśli chodzi o dokumentację), jednak na początku nowego roku pojawiła się informacja, że nie ma na to pieniędzy.

Mamy nowy rok, a historia lubi się powtarzać. Zapytaliśmy przedstawicieli Komitetu Obrony Budowy Obwodnicy, którzy byli jednymi z organizatorów protestów, czy w tym roku będą kolejne blokady i pikiety?

- Obecnie czekamy na odpowiedzi od parlamentarzystów lubuskich. Wysłaliśmy listy, w których zwróciliśmy uwagę na fakt potrzeby sfinansowania dokumentacji w oparciu o budżet 2017. - wyjaśnia Tomasz Rogowski, przedstawiciel Komitetu Obrony Budowy Obwodnicy (KOBO), a także przewodniczący rady miejskiej w Krośnie Odrzańskim.

- Tak naprawdę nie wiemy jaka dokładnie jest sytuacja. Wszyscy wiemy, jak wyglądało głosowanie nad budżetem rządowym. Nie znamy imiennego głosowania. Trudno powiedzieć, czy nasza poprawka w ogóle została uwzględniona, ale docierają do mnie informacje, jeszcze nie potwierdzone, że ponownie nie będzie pieniędzy na dokumentację obwodnicy - przyznaje Rogowski.
Co jeśli ta zła informacja się potwierdzi?_Czy planowane będą kolejne protesty?

- Za wcześnie, żeby o tym mówić - przyznaje przedstawiciel KOBO.

- Jestem po rozmowie z Pawłem Stefańczykiem, również członkiem komitetu. Na razie czekamy. Obiecaliśmy, że będziemy wyrażali wolę współpracy w sprawie obwodnicy - stwierdza Rogowski.

Dodaje jednak, że jeśli ostatecznie zajdzie taka potrzeba, to być może wiosną zostanie zorganizowany jakiś protest. - Wtedy też postaramy się, aby bardziej na nas zwrócono uwagę i nas zapamiętano - podkreśla przewodniczący rady miejskiej.
Również burmistrz Marek Cebula na jednym z posiedzeń w siedzibie urzędu zauważył, że szanse na to, że pieniądze na dokumentację obwodnicy zostaną przeznaczone, są bardzo małe.

- Byłem już na kilku spotkaniach w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Nie otrzymałem tam zapewnienia o tym, że są pieniądze na obwodnicę naszego miasta - przyznaje Cebula.

Włodarz przyznaje, że ta informacja martwić może nie tylko mieszkańców, ale też inwestorów.

- Wkrótce może zostać ograniczona nośność naszego mostu, ze względu na stan techniczny - podkreśla burmistrz Krosna Odrzańskiego.

- Usłyszałem już w ministerstwie, że możemy nie zdążyć z inwestycją w tej perspektywie finansowej. Jeśli nam się nie uda teraz, to nie wiem kiedy będzie to możliwe i czy w ogóle. Unijnych pieniędzy będzie coraz mniej, a tak wielką inwestycję trudno będzie udźwignąć bez wsparcia finansowego - stwierdza M. Cebula

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.