Rafał Szymański

Takich słupszczan szkoda najbardziej

Jerzy Henke (w środku w okularach) wśród strzelców i działaczy GKS Gryf Jerzy Henke (w środku w okularach) wśród strzelców i działaczy GKS Gryf
Rafał Szymański

Na początku grudnia zmarł Jerzy Henke, wieloletni działacz strzeleckich Gryfa i Gryfa Słupskiego. Człowiek o niespożytej energii, olbrzymiej wiedzy i pasji. Będzie go brakować.

Jerzy Henke zmarł na początku grudnia 2016 r. Był znanym i cenionym publicystą filatelistycznym w regionie słupskim i koszalińskim, autorem książki pt. „Heinrich von Stephan. Najwybitniejsza postać Ziemi Słupskiej XIX wieku”. Pan Jerzy urodził się 18 lutego w 1930 r. w Podwiesku w powiecie Chełmno nad Wisłą.

Działał wśród filatelistów, był badaczem historii poczty w regionie. Jednak filatelistyka była jedną z jego pasji. Inną, równie ważną, było strzelectwo. Po służbie wojskowej został nauczycielem przysposobienia wojskowego w Liceum Pedagogicznym w Chełmnie. Potem zdobył uprawnienia sędziego strzelectwa. Stało się tak po tym, jak działał w Lidze Przyjaciół Żonierza i Lidze Obrony Kraju. W 1975 roku przybył do Słupska, gdzie swoje doświadczenie postanowił wykorzystać w sekcji strzeleckiej GKS Gryf. Potem włączył się w powstanie cywilnego KS Gryf Słupski.

- Zrobiłem to, a później przez ponad dziesięć lat byłem jego wiceprezesem - mówił Henke na łamach prasy, wspominając utworzenie KS Gryf Słupski.

Aby klub powstał, najpierw, w 1994 r. założono Słupskie Bractwo Strzeleckie (na wzór bractw kurkowych), które z GKS Gryf przejęło sekcję i założyło w 1995 r. nowy podmiot sportowy na mapie miasta. Przez 10 lat był jego wiceprezesem urzędującym. W 1978 r. został wybrany prezesem Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego, później przemianowanego na Słupski Związek Strzelectwa Sportowego. Od 1981 r. Henke brał udział w zjazdach delegatów Polskiego Związu Strzelectwa Sportowego.

Od 1989 r. wchodził w skład komisji rewizyjnej, w 1997 r. został jej przewodniczącym. 17 stycznia 2009 r. odebrał tytuł Honorowego Członka Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Za swoją działalność Henke otrzymał nagrodę Prezydenta Słupska I Stopnia, nagrodę PZSS z okazji 50-lecia działalności sportowej i Złotą Odznakę Urzędu Wojewódzkiego. Słupski sport stracił jedną ze swoich największych osobowości. Takich ludzi nie da się zastąpić...

Rafał Szymański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.