Taksówkarz po pracy zakrywa daszek

Samochód oznakowany jako taksówka może prowadzić tylko taksówkarz posiadający ważną licencję Samochód oznakowany jako taksówka może prowadzić tylko taksówkarz posiadający ważną licencję

- Czy autem taxi może jeździć tylko taksówkarz, czy również inni kierowcy, jeśli nie zarabiają na przewozie osób - zastanawia się nasz czytelnik.

Kilka dni temu pisaliśmy o kierowcy, który prowadził pożyczony samochód i spowodował kolizję. Auto było taksówką. Po tym artykule czytelnicy pytali nas, czy taksówką mogą jeździć tylko kierowcy z licencją.

- Taksówka to przecież takie samo auto jak inne. Do jego prowadzenia nie są potrzebne szczególne kwalifikacje. Dlatego każdy powinien móc nim jeździć, choć oczywiście tylko taksówkarz ma prawo zarabiać na przewozie osób - mówi pan Bogdan ze Słupska.

Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią przepisy.

- Jeśli taksówkarz jest w pracy, jego auto musi być odpowiednio oznakowane. Jeśli jednak jeździ prywatnie, daszek pojazdu z napisem „taxi” powinien być zasłonięty lub zdemontowany - tłumaczy Lesław Kot ze słupskiej drogówki. - Daszek musi być zasłonięty lub zdemontowany także wtedy, gdy taksówka jest udostępniana innej osobie. W przeciwnym wypadku kierowca popełnia wykroczenie.

A to może się skończyć wysokimi mandatami. Policja może ukarać kierowcę taksówki za brak odpowiedniej licencji, ale powiadamia o takim zdarzeniu służby skarbowe, które też mogą nakładać kary finansowe.

Jak dodaje Lesław Kot, zdarzały się przypadki karania kierowców jeżdżących taksówkami bez wymaganych dokumentów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.