Ten wiadukt straszy od lat. Już niedługo

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Ten wiadukt straszy od lat. Już niedługo

Mateusz Mazur

Przebudowana zostanie konstrukcja na alei Armii Krajowej w Bydgoszczy.

Drogowcy kilka tygodni temu zlecili przygotowanie dokumentacji projektowej, która posłuży przy przebudowie wiaduktów nad torami kolejowymi wzdłuż alei Armii Krajowej. Oba powstały w 1983 roku wraz z dwujezdniową arterią. Do dzisiaj służą kierowcom, jako główna trasa na odcinku północ-południe pomiędzy Gdańskiem i Poznaniem.

- Planujemy przeprowadzić podobne zadanie, jak w przypadku południowej części estakady w ciągu alei Wojska Polskiego - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Chcemy też zwiększyć możliwe obciążenia konstrukcji z 30 do 50 ton. Pojazdów pojawia się coraz więcej, natężenie ruchu się zwiększa, więc trzeba przesunąć margines w górę - dodaje Kosiedowski.

Drogowcy już planują rozebrać niemal wszystkie elementy wiaduktu i wymienić je na nowe. Ułożone zostanie nowe odwodnienie i dylatacje.

Choć daty rozpoczęcia prac budowlanych jeszcze nie ma, to już teraz zarząd dróg ostrzega kierowców przed sporymi utrudnieniami, jakie wystąpią w czasie prac.

- Tak długo, jak będzie to możliwe roboty będą prowadzone pod ruchem. Potem prace będzie trzeba podzielić na etapy - przewiduje Krzysztof Kosiedowski.

Na pewien czas na pewno ruch z północy i południa będzie trzeba przenieść w inne miejsce. Być może na ulicę Gdańską

Trasa od wiaduktów przez aleje kard. Wyszyńskiego, ronda Fordońskie i Toruńskie oraz aleje Jana Pawła II, to kluczowe miejsce na drogowej mapie Bydgoszczy. Codziennie korzysta z niej tysiące samochodów.

Kilka dni temu drogowcy otworzyli oferty, jakie złożono w przetargu na przygotowanie dokumentacji. W sumie do ZDMiKP zgłosiły się cztery firmy. Rozbieżność cenowa była spora (od 180 tys. zł. do ponad miliona). Większość oferentów zaoferowało przygotowanie dokumentów do 31 sierpnia przyszłego roku.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.