Teraz na targach firmy mają konkretne oferty pracy [rozmowa z Ewą Sapeńko]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Teraz na targach firmy mają konkretne oferty pracy [rozmowa z Ewą Sapeńko]

Leszek Kalinowski

O ofertach pracy, firmach wystawiających się na targach rozmawiamy z Ewą Sapeńko, rzecznikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jutro na Uniwersytecie Zielonogórskim targi pracy. Gdzie znajdziemy wystawców?
XIV edycja Targów Pracy odbędzie się w godz. 10.00-14.00 w siedzibie Wydziału Mechanicznego UZ przy ul. prof. Z. Szafrana 4. To impreza rozpoznawalna już nie tylko w naszym regionie, ale też w województwach ościennych czy nawet u naszych sąsiadów za Odrą - w Niemczech.

Ile firm teraz się zaprezentuje?
14 lat temu, w pierwszej edycji targów, organizowanych przez Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego, uczestniczyło niewiele ponad 10 firm. W tym roku na uniwersytecie zaprezentuje się już ponad 70 wystawców.

Słowem, to doskonała okazja, by poznać oferty pracy?
Tak, w jednym miejscu i czasie możemy spotkać pracodawców z wielu branż. Będziemy mogli z nimi porozmawiać o wymaganiach stawianych kandydatom, złożyć lub sprawdzić dokumenty aplikacyjne, czy też otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez firmy wystawiające się na targach. Pracodawcy natomiast mają możliwość pozyskania dobrze przygotowanej, wykwalifikowanej kadry pracowników, stażystów i praktykantów oraz mogą trwale zaistnieć w świadomości studentów i absolwentów jako pracodawca.

Możemy podać przykłady firm które jutro się pojawią?
Oj, długo można wymieniać, ale będą znane, nowoczesne firmy informatyczne, samochodowe, handlowe, odzieżowe, obuwnicze, nie tylko z naszego kraju.

Podajmy kilka dużych i tych mniejszych...
... KGHM Polska Miedź S.A., IKEA, ADB, Lumel, LUG, Gedia, SECO/WARWICK Europe, ASTEC, Cinkciarz, e-obuwie, ekantor, Denley, Industrie - und Handelskammer Cottbus, ale i Izba Celna z Rzepina, Fundacja Fabryka Pasji z Zielonej Góry, Fundacja im. Lesława A. Pagi, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Wojewódzka Komenda OHP.

Targi to jednak nie tylko oferty pracy?
Oczywiście, to także propozycje dodatkowe: warsztaty, wykłady czy prezentacje, które prowadzone będą przez praktyków - pracowników firm biorących udział w targach. Sprawdzonym wzorem lat ubiegłych na targach pojawi się również „Loża Ekspertów”, gdzie studenci i absolwenci w rozmowie ze specjalistą, ekspertem w danej dziedzinie, będą mogli dowiedzieć się: jak rozpocząć własną działalność gospodarczą, na co zwrócić uwagę zakładając własną firmę, skąd zdobyć fundusze na start, jak zabezpieczyć swoje interesy właściwie zawartą umową, czy też jak ochronić patentem swój pomysł. W tym roku gościmy Państwową Inspekcję Pracy, Lubuski Fundusz Pożyczkowy, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Urząd Statystyczny, Instytut Wizerunku oraz Rzecznika Patentowego...

Czy obecne targi pracy różnią się czymś od tych sprzed lat?
Teraz na targach wielu wystawców ma już konkretne oferty pracy dla naszych absolwentów, co jeszcze kilka lat temu absolutnie nie było takie oczywiste.

Każdy może przyjść jutro na UZ na targi?
Oczywiście zapraszamy także absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, ale nie tylko, wszyscy zainteresowani tematem, są mile widziani.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.