Trąby wodne tworzą się nad Bałtykiem. Jak one powstają?

Czytaj dalej
Fot. Internauta Tomasz
Marcin Wójcik

Trąby wodne tworzą się nad Bałtykiem. Jak one powstają?

Marcin Wójcik

Środowy wypoczynek na plaży urozmaiciła turystom przyroda. Na morzu pojawiły się trąby wodne widziane z trzech miejscowości.

W tym roku pogoda nie rozpieszcza turystów, którzy zdecydowali się na wypoczynek nad morzem. Upragnione słońce pojawia się rzadko i nie grzeje zbyt długo. Ostatnio w ramach rekompensaty letnicy otrzymali od natury ciekawostkę - trąby wodne.

Leniwy, środowy wypoczynek na plaży zamienił się w chwilę pełną emocji. W Rowach i Łebie zauważono trąby powietrzne, których zdjęcia i nagrania wysłano do mediów. Co więcej, zjawisko to zaobserwowano także we Władysławowie, jak również na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w okolicach Łeby.

Trąby wodne nie są jednak w naszym regionie zjawiskiem anomalnym. Bardzo często tworzą się nad zbiornikami wodnymi, w tym także nad Morzem Bałtyckim. Oprócz tego wyróżniamy także trąby powietrzne, które są takim samym zjawiskiem, lecz występującym wyłącznie nad lądem. Jak twierdzi specjalista, te zjawiska są związane z chmurami kłębiasto-burzowymi, czyli tzw. cumulonimbusami.

- Zachodzą w nich prądy wstępujące i opadające. Jeżeli taki prąd dotrze do ziemi, wówczas działa na niego siła Corliolisa, czyli ruchu obrotowego Ziemi. Tworzy się wówczas trąba, która docierając do powierzchni wody lub lądu, podnosi to, co spotka na swojej drodze. Na Bałtyku jest to oczywiście woda, na lądzie będą to jakieś gałęzie, liście i tak dalej - mówi Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus w Słupsku.

Zarówno trąby powietrzne, jak i trąby wodne nie są niebezpieczne i można je traktować jako ciekawostkę. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy chmury burzowe są wybudowane do wysokości 10-12 km, wówczas tworzące się trąby mogą być bardzo niebezpieczne. Trąby pojawiają się najczęściej w okresie letnim, choć nie jest to reguła, ponieważ tworzące je chmury kłębiasto--burzowe mogą zjawić się także o innej porze roku (choć oczywiście rzadziej niż latem). Tego typu chmury budują się nagle i trudno je przewidzieć, ale warto obserwować serwisy pogodowe, gdzie są stosowne komunikaty.

Jak powstają trąby wodne?

Trąby wodne i powietrzne tworzą się poprzez chmury kłębiasto-burzowe. Prądy tworzące się w tego typu chmurach wstępują i opadają. Jeśli chmura nie ma dostatecznej siły, by utrzymać je wewnątrz, wówczas dochodzi do kontaktu z powierzchnią wody lub ziemi. Ruchy koliste naszej planety sprzyjają wtedy utworzeniu się trąby.

Zazwyczaj zjawiska te nie stanowią zagrożenia i można traktować je jako ciekawostkę. Trzeba jednak uważać, gdyż trąby mają związek z chmurami burzowymi, które tworzą się nagle i nie tylko w okresie letnim. Chmury te w naszej szerokości geograficznej mogą budować się na wysokości 10-12 km. Dzięki temu podstawa trąby jest bardzo wysoko, co zmniejsza zagrożenie. Gdy chmur jest więcej i zbudują się bliżej powierzchni ziemi - może być niebezpiecznie. Warto śledzić serwisy pogodowe, gdzie pojawiają się ostrzeżenia o tego typu zjawiskach. Może to być przydatne np. dla rolników planujących żniwa. Ostatnie zagrożenie spowodowane przez trąby odnotowano na Kaszubach.

Marcin Wójcik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.