Trzeba uważać na skrzyżowaniach

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar

Trzeba uważać na skrzyżowaniach

- Jechałam prawidłowo i niemal stałam się ofiarą wypadku drogowego - skarży się czytelniczka z ul. Lelewela.

O zmianach organizacji ruchu na osiedlu Słowińskim pisaliśmy już kilkakrotnie. W połowie grudnia większość tamtejszych skrzyżowań zmieniono na równorzędne. Tak stało się m.in. na ulicy Lotha. Przed zmianami obowiązywało tam pierwszeństwo przejazdu. Kierowcy, którzy wjeżdżali na nią z bocznych ulic, musieli więc ustąpić pierwszeństwa przejazdu tym jadącym ulicą Lotha.

Teraz to się zmieniło, ale część kierowców wciąż jeździ po staremu.

- Mój syn jechał ulicą Lelewela w kierunku ulicy Lotha. Na skrzyżowaniu skręcił w prawo. Kierowca, który jechał ulicą Lotha z jego lewej strony, nie ustąpił mu pierwszeństwa i niemal uderzył w samochód syna. Trąbił jeszcze na niego, tak jakby miał pierwszeństwo przejazdu - mówi pani Anna, mieszkanka osiedla Słowińskiego. - Poprzednie rozwiązania komunikacyjne były lepsze i bardziej czytelne dla kierowców. Oni już się do tych rozwiązań przyzwyczaili i niepotrzebnie teraz miesza im się w głowach.

Również pani Monika ze Słupska przekonała się, że nie wszyscy jeszcze jeżdżą tam po nowemu.

- Jadąc ulicą Lotha, zatrzymałam się przed skrzyżowaniem, by udzielić pierwszeństwa kierowcy, którego miałam z prawej strony - mówi kobieta. - Jadący za mną kierowca zaczął na mnie trąbić i mnie wyprzedził na skrzyżowaniu, niemal wjeżdżając w kierowcę, którego przepuściłam. Mijając mnie, pukał się w czoło.

Sebastian Michałowski, miejski inżynier ruchu, zapewnia, że zmiany wprowadzono po to, by uspokoić ruch na osiedlowych uliczkach.

- Zmiany funkcjonują już od niemal miesiąca i dotychczas nie mieliśmy informacji o kolizjach lub wypadkach na skrzyżowaniach - mówi Sebastian Michałowski. - Kierowcy po prostu muszą się nauczyć jeździć według nowego oznakowania. Dlatego właśnie już w połowie listopada ustawiliśmy tam znaki informujące o nowej organizacji ruchu. Wciąż one tam są, bo zdemontujemy je dopiero w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że stworzenie skrzyżowań równorzędnych to nie jedyna zmiana komunikacyjna na osiedlu Słowińskim. Na większości ulic w tej części miasta wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, przebudowano również kilka skrzyżowań, również po to, by uspokoić tam ruch samochodowy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.