Trzy dni obrad na Uniwersytecie Zielonogórskim z wybitnymi ekspertami [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Trzy dni obrad na Uniwersytecie Zielonogórskim z wybitnymi ekspertami [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski

Nie tylko o mostach rozmawiamy z dr hab. inż. Jakubem Marcinowskim, prof. UZ, dziekanem wydziału budownictwa, architektury i inżynierii środowiska UZ.

Dziś zostanie otwarta XIII Międzynarodowa Konferencja Konstrukcje Metalowe. Przyjedzie do nas prawie cały świat?
Konferencja po raz pierwszy odbywa się w Zielonej Górze. Weźmie w niej udział ok. 100 naukowców. Referaty generalne wygłoszą uznani eksperci ze Szkocji, Chin, Republiki Południowej Afryki, Holandii i Polski. Były one magnesem przyciągającym na konferencję wielu naukowców i projektantów. Wykłady te powinny także zainteresować studentów.

Ale Zielona Góra także ma się czym chwalić, prawda?
Mamy w swoim gronie prof. Antoniego Matysiaka, który jest autorem ośmiu książek na temat konstrukcji metalowych, wykonywał też wiele projektów i ekspertyz z zakresu konstrukcji metalowych. Ma na swym koncie projekt przebudowy hali Cegielskiego w Poznaniu.

O ekspertyzie pana profesora także było głośno.
Wykonywałem dużą i bardzo odpowiedzialną ekspertyzę, która dotyczyła zadaszenia amfiteatru w Płocku. Faktycznie, ekspertyza ta była głośno komentowana w Polsce. Amfiteatr jest dobrze znany m.in. dzięki transmisjom telewizyjnym Płockiej Nocy Kabaretowej. We współpracy z panem Grzegorzem Burczyńskim, który już nie pracuje na UZ, wykonaliśmy zaawansowane symulacje numeryczne. Wykazały one, że pylony, podpierające to zadaszenie, są źle zaprojektowane, a konstrukcja grozi zawaleniem. Kolejny zespół ekspercki to potwierdził, dach był demontowany. Pylony zostały przeprojektowane i wymienione.

Teraz uczestnicy konferencji będą się przyglądać naszym mostom?
Pierwszego dnia konferencji wezmą udział w wycieczce technicznej do Cigacic, gdzie będę mieli niepowtarzalną wręcz okazję, płynąc statkiem, obejrzeć konstrukcje trzech mostów: zabytkowego (1925 r.), na krajowej „3” (1984 r.) i aktualnie budowanego mostu, który połączy drogę S3. Podejrzewam, że najwięcej pytań będzie w sprawie starego mostu w Cigacicach.

Dlaczego?
Bo jest mostem zabytkowym. Chociaż przęsło centralne zostało wysadzone w czasie II wojny światowej. To obecne powstało w ramach odbudowy mostu w Zastalu, czyli dawnym zakładzie Beuchelta. Dzięki niskiemu poziomowi wody w Odrze to poprzednie było do obejrzenia w ubiegłym roku. Spoczywa w korycie rzeki, mocno przykryte mułem... A że nie tylko ja jestem zafascynowany dorobkiem Beuchelta, zorganizowaliśmy wystawę jego dorobku. Korzystamy z wystawy MZL i cennych materiałów z Archiwum Państwowego. Trzeba też przypomnieć most w Stanach - jeden z najdłuższych mostów kolejowych w Europie. On jest nieczynny, ale warto przemyśleć, czy jego przęsła nie można zagospodarować np. w Pomorsku, które walczy o most.

Uczestnicy konferencji sami chcieli obejrzeć nasze mosty?
Niektórzy pytali, czy będzie możliwe obejrzenie figury Chrystusa w Świebodzinie. Jest to skądinąd ciekawa konstrukcja zespolona, bo wewnątrz posiada metalową konstrukcję przestrzenną. Tak się złożyło, że trwa remont i uczestników konferencji nie udałoby się wprowadzić do środka... Ale mosty będą także interesujące dla uczestników konferencji, która jest organizowana co pięć lat. Za każdym razem w innym mieście Polski.

Dziękuję

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.