Marcin Wójcik

Trzynaście lat ciężkiego grania w słupskim Motor Rock Pubie

Trzynaście lat ciężkiego grania w słupskim Motor Rock Pubie
Marcin Wójcik

Motor Rock Pub jest jedynym klubem w mieście zorientowanym na szeroko pojętą muzykę gitarową. W tym roku lokal obchodzi swoje trzynaste urodziny.

Na muzycznej mapie Słupska niewiele jest klubów muzycznych mających tak jasno sprecyzowany profil, jak Motor Rock Pub. Wiele innych pubów, aby przetrwać, sprowadza przedstawicieli bardzo różnych gatunków muzycznych, przez co mocno zróżnicowana jest także publiczność.

- Nasz target jest konkretny, a słuchacz wyszukany - mówi właściciel. Dzięki temu wielu gości przychodzi na koncerty organizowane w Motor Rock Pubie od lat. Nawiązano tutaj już wiele przyjaźni, a dobra atmosfera udziela się także tym, którzy zjawiają się tutaj po raz pierwszy. Historia Motor Rock Pubu sięga roku 2004. Klub oficjalnie ruszył 1 września i został założony przez Marcina i Szczepana.

Drugi z właścicieli zrezygnował z prowadzenia lokalu około pięciu lat temu. Ponadto z Motor Rock Pubem współpracuje słupski muzyk Michał Mezger, który zajmuje się prowadzeniem kont internetowych, kontaktem z zespołami i odbieraniem wiadomości e-mail. Dodatkowo pomaga też przy nagłaśnianiu koncertów, a tych odbywa się w Motor Rock Pubie bardzo dużo. - Średnio wychodzi około 80 koncertów rocznie. Czasem ta liczba dochodzi do 90 - mówi Michał Mezger. Przez 13 lat działalności klubu zorganizowano około 1000 występów, co jest imponującą liczbą. Oprócz zespołów lokalnych czy krajowych w Motor Rock Pubie często goszczą muzycy zagraniczni.

Słupsk odwiedzili goście z Rosji, Brazylii, Chile, Argentyny, Urugwaju, Japonii i Nowej Zelandii. Występ japońskiego zespołu Metalsafari był wielkim wydarzeniem, które jest wspominane z entuzjazmem do dziś. Nie zabrakło też rodzimych gwiazd ciężkiej muzyki. W Motor Rock Pubie zagrali m.in. Vader, Hunter, Proletaryat, Kobranocka, Turbo, KAT, The Analogs i wiele innych. Od lat lokal wspiera także lokalnych muzyków, którzy niejednokrotnie na ulicy Anny Łajming dawali swoje pierwsze koncerty. Motor Rock Pub organizuje liczne, choć nieodbywające się cyklicznie przeglądy kapel i jam sessions, podczas których lokalne zespoły mogą się pokazać, wzajemnie poznać i czegoś od siebie nawzajem nauczyć. Na jam session wiele przypadkiem skojarzonych składów rozpoczęło działalność jako regularne zespoły, wspólne koncertowanie pozwala także stworzyć lepsze relacje między muzykującymi w podobnym stylu słupszczanami.

Działalność klubu opiera się w dużej mierze na samodzielnym działaniu. Jak mówi właściciel, warunki być może nie są rewelacyjne, ale wszystko działa sprawnie i uczciwie. Dzięki temu wiele zespołów, które wystąpiły w Motor Rock Pubie, wraca tu co jakiś czas, a wielu lokalnych muzyków uwzględnia to miejsce jako podstawowy klub do koncertowania w rodzinnych stronach. W prowadzeniu pubu właściciel kieruje się nie tylko wymiernym zyskiem, ale też mają swoje idee. Jak twierdzi Michał Mezger, pojawiały się propozycje organizacji koncertów popularnych muzyków ze środowisk hiphopowych czy nawet pop, ale odrzucono je, ponieważ mimo możliwości dobrego zarobku nie byłoby to zgodne z obranym profilem klubu.

- Jak już wspominałem, stawiamy na uczciwość i wyrobionego słuchacza, który wie, po co do nas przychodzi - słyszymy. Siłą Motor Rock Pubu jest też swego rodzaju konserwatywność. Mimo upływu lat wewnątrz i na zewnątrz klub niewiele się zmienia, a właściciel, mimo panującej wokół mody, nie zamierza na przykład organizować imprez tanecznych czy wieczorków filmowych. - Naszą siłą jest to, że się nie zmieniamy. Tak dzieje się z innymi klubami w mieście i dlatego trudno im ufać. Nasi goście cenią nas za to, że atmosfera się nie zmienia, a poziom imprez jest stale ten sam - mówi Michał Mezger.

Od kilku lat Motor Rock Pub obchodzi swoje urodziny, organizując cykl ciekawych koncertów. Imprezy te najczęściej trwają dwa lub nawet trzy dni, czyli od piątku do niedzieli. Na urodzinach klubu wielokrotnie grały zespoły znane w całej Polsce, a także te lokalne, które również chciały świętować w ten sposób jubileusz ulubionego miejsca swoich występów. Ponadto często organizowano urodzinowe jam ses - sions, które niejednokrotnie trwały do rana. Trzynaste urodziny Motor Rock Pubu będą trwały dwa dni. Rozpoczną się w piątek, 1 września. Wówczas na scenie pojawią się zespoły: Lacerated and Carbonized z Brazylii, Mastema ze Szczecina, Fetal Decay z Rosji Tiberius z Bydgoszczy i Bloody Mess z Warszawy. W sobotę, 2 września, urodzinowy koncert będzie miał charakter lokalny. Zagrają: Sautrus, Nobody From Nowhere, Klaszczące Pierogi i Devour Universe, w którym na gitarze gra Mezger. Oprócz Sautrusa, wszystkie zespoły są ze Słupska. Wstęp 10 i 5 zł. Motor Rock Pub jako jeden z niewielu słupskich klubów istnieje już tak długo.

Marcin Wójcik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.