Tylko dla młodych (aktorskich) orłów

Czytaj dalej
Renata Sas

Tylko dla młodych (aktorskich) orłów

Renata Sas

Dziś inauguracja 35. Festiwalu Szkół Teatralnych 15 spektakli Gospodarze, PWSFTviT rozpoczynają prezentacją „Soyera” - filmu z udziałem dyplomantów.

Wręczając swoją nagrodę (studolarówkę), Jan Machulski mówił zawsze wybrańcowi: „bądź orłem, nie zniżaj lotów”. Dziś zaczyna się i potrwa do niedzieli 35 zlot młodych orłów - Festiwal Szkół Teatralnych. 15 dyplomowych inscenizacji w teatrach Nowym i Studyjnym. Grać będą dyplomanci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i filii PWST we Wrocławiu, Akademii Teatralnej w Warszawie, łódzkiej Szkoły Filmowej, która jest głównym organizatorem FST. Po raz pierwszy (poza konkursem) gościć też będą studenci wydziałów: Lalkarskiego z Wrocławia i Teatru Tańca z Bytomia (filie PWST Kraków), oraz Sztuki Lalkarskiej z Białegostoku (filia AT Warszawa).

Dziś o godz. 18 w Teatrze Nowym festiwal zainauguruje film Łukasza Barczyka „Soyer”. Po raz trzeci łódzka uczelnia, mająca filmową wizytówkę, prezentuje aktorskich dyplomantów także na ekranie. To historia, w której tytułowy bohater znajdzie się wśród bliskich stawiających w życiu na sukces i pieniądze. Dla Soyera (żywi się soją), czującego się Mesjaszem, ważna jest wartość duchowa. W głównej roli Maciej Musiałowski. Aktor zebrał znakomite oceny i przywiózł główną nagrodę z festiwalu w Rabacie za rolę w inscenizacji „Diabeł, który...” zrealizowanej przez Mariusza Grzegorzka na motywach dramatu J. Osborne’a. Ten spektakl obok „Lovecrafta” R. Bolesto (reż. Łukasz Kos) i „Beczki prochu” D. Dukovskiego (reż. Małgorzata Bogajewska) reprezentuje PWSFTviT w konkursie.

Reżysersko-aktorskie jury oceni po trzy dyplomowe spektakle każdej uczelni. Laureaci poprzednich festiwali pokażą się na ekranie kinowym. Dziś o godz. 19 w Wytwórni 3D będzie projekcja „Demona” M. Wrony, a po niej spotkanie z Agnieszką Żulewską. Tegoroczny, jubileuszowy festiwal odbywa się w roku 70-lecia łódzkiego Wydziału Aktorskiego. Powstała z tej okazji zrealizowana wspólnie z Teatrem Jaracza inscenizacja „Czarownic z Salem” Arthura Millera (reż. M. Grzegorzek) jest wydarzeniem towarzyszącym FST. Rok awangardy podkreśli konferencja naukowa „Awangarda: Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Klątwa na teatr?”

Renata Sas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.