U nas burzy się pomniki. Sąsiedzi zza Odry wolą swoje zostawić w spokoju

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Renata Hryniewicz

U nas burzy się pomniki. Sąsiedzi zza Odry wolą swoje zostawić w spokoju

Renata Hryniewicz

Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków- taki był temat konferencji w Collegium Polonicum.

W Polsce, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, znikają setki pomników poświęconych nie tylko Armii Czerwonej, ale też Ludowemu Wojsku Polskiemu. Są gminy, które się przed tym bronią, bo często - jak twierdzą - chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek i lokalną „kulturę pamięci”. Takie wytłumaczenie krytykuje Instytut Pamięci Narodowej.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Renata Hryniewicz

Jestem otwarta dla innych i staram się pomóc wszystkim, którzy potrzebują mojej pomocy. Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów. Nie lubię się kłócić. Nawet jeśli muszę ustąpić, zrobię to, żeby uniknąć sporów. Moją wadą jest za mała asertywność, zaletą - jak mówią przyjaciele - to, że potrafię wysłuchać. Ponoć zawsze daję dobre rady. Śpiewam w zespole chałturniczym, bo śpiew sprawia mi radość i daje ulgę. Lubię dobrą książkę i film.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kolszak1986

Przez stulecia i pokolenia tak było, że kolejne pomniki powstają i upadają; kolejne rządy powstają i upadają, a ludzie żyją w swoim rytmie. Komuniści w Polsce rządzili i postawili mnóstwo pomników, obalając wiele innych. Antykomuniści dziś rządzą, obalają pomniki komunistów, stawiając swoje. Przyjdą po nich inni, którzy obalą ich pomniki (np. takiego pana L. K.), stawiając własne. To jako memento mori do rozważenia jako pokutę zadaję! :P

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.