Uchwalali prawo z docinkami w tle

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Zbigniew Marecki

Uchwalali prawo z docinkami w tle

Zbigniew Marecki

Słupsk ma nową strategię miasta, a wiceprezydent Marek Biernacki zapewnia, że walczy o przebudowę węzła transportowego.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej 14 radnych było za, 3 przeciw, a 1 się wstrzymał od głosu podczas głosowania nad uchwałą w sprawie nowej strategii miasta na lata 2017-2022. Tak więc ostatecznie przyjęto ją podczas trzeciej dyskusji nad problemem.

Wcześniej projekt uchwały, który - jak się chwalił prezydent Robert Biedroń - przygotowano najbardziej społecznie w kraju, został dwa razy odrzucony. Początkowo najbardziej krytykowali go radni SPO. Tym razem poprawiony projekt przyjęli, choć radny Jerzy Mazurek podkreślał, że z tego powodu radni SPO „nie odczuwają orgazmu”.

Z kolei w trakcie dyskusji radny Zbigniew Wojciechowicz (PiS) zarzucił prezydentowi, że strategia nadal ma charakter światopoglądowy, a zostanie przyjęta w wyniku dealu między prezydentem Słupska a radnymi PO.

- Tu nie było żadnego dealu. Po prostu klub pracował nad strategią i zaakceptowano 50 poprawek, które złożyliśmy - odpowiadał radny Paweł Szewczyk (PO).

Natomiast radny Andrzej Obecny chciał wiedzieć, jaką ideologię zapisano w strategii, ale odpowiedzi nie uzyskał. Za to w kolejnych fazach sesji kilka razy swoimi złośliwymi wypowiedziami nadepnął na odcisk Jana Langego, szefa Klubu Radnych PO, który pogroził mu nawet działaniami odwetowymi.

Będzie porozumienie z PKP


Do połowy lutego ma być zawarte tymczasowe porozumienie z PKP, które umożliwi złożenie wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku w sprawie przebudowy węzła transportowego w Słupsku.

Taką deklarację w środę złożył słupskim radnym Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. To skutek zaniepokojenia, które sam wywołał w poniedziałek, gdy poinformował o nowych problemach ze strony PKP. Miały one dotyczyć kwestii wojskowych związanych z wykorzystaniem rampy kolejowej przy ul. Towarowej w Słupsku. - Porozumienie z PKP umożliwi złożenie wniosku do końca marca - zapewnił Biernacki.

Jednocześnie poinformował, że w wyniku zmiany preferencji przez rząd budowa słupskiego dworca spadła z 7. na 25. pozycję. Według niego jednak jest nadal szansa, że budowa rozpocznie się na przełomie lat 2019/2020, a zakończy w 2022 roku.

Powiedział także, że pewien problem finansowy powstał również po stronie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, bo marszałek zabrał 42 ze 100 mln złotych, które pierwotnie były przeznaczone na sfinansowanie przebudowy trzech węzłów kolejowych w naszym subregionie. Nie wyjaśnił jednak, na czym on może polegać.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.