Ulice w Ustce niezgodne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Surowiec
Bogumiła Rzeczkowska

Ulice w Ustce niezgodne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu

Bogumiła Rzeczkowska

Według IPN pięć nazw ulic jest niezgodnych z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Ustczanie dorzucają jeszcze jedną nazwę - datę wejścia Sowietów, czyli dawniej wyzwolenia.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - jak jej nazwa głosi - bezwzględnie zakazuje stosowania nazw upamiętniających systemy totalitarne. A takich „kwiatków” na mapie polskich miast nie brakuje. Ustka już wcześniej obaliła pomnik z sowiecką gwiazdą, ale plac Wolności został. Jakiej wolności i przez kogo darowanej? Nie ma już ulic Bohaterów Stalingradu czy komunistycznych patronek - Hanki Sawickiej i Małgorzaty Fornalskiej. Jednak panowie zostali: Janek Krasicki wśród uliczek starego osiedla, a Franek Zubrzycki na drodze do NATO-wskiego poligonu.

Instytut Pamięci Narodowej na swoich stronach publikuje ściągawki z nazw ulic do bezwzględnej zmiany. W Ustce to Dąbrowszczaków, Walki Młodych, Franciszka Zubrzyckiego, XX-lecia PRL, Jana Krasickiego. Ale nie tylko...

- Na czwartkowej komisji budżetowo-gospodarczej zostanie poruszony problem nazwy ulicy 9 Marca, ponieważ taki wniosek wpłynął od mieszkańca - mówi Krzysztof Stodoła, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w usteckim ratuszu.
Tak więc radni najpierw zajmą się upamiętnieniem „wyzwolenia” miasta przez Rosjan w 1945 roku.

- Natomiast na komisji marcowej całościowo przeanalizujemy problem. Jeśli do 1 września radni nie zmienią nazw, zrobi to wojewoda - zaznacza Krzysztof Stodoła.

Kto to był Franciszek Kowalewski? Nikt tego nie wie, nawet Google

Ratusz nie przewiduje zmiany nazwy pl. Wolności, Czerwonych Kosynierów (Gdynia uchyliła nazwę), Sprzymierzeńców (czyich?), a nazwę Bolesława Limanowskiego IPN rekomenduje do pozostawienia.

- Albo Franciszka Kowalewskiego, nazwy nadanej w 1984 roku - dodaje zastępca naczelnika. - W tym przypadku problem polega na tym, że nikt nie wie, kim on był, nawet Google. Propozycji nowych patronów na razie nie ma, ale przed uchwaleniem nowych nazw na pewno będą konsultacje społeczne. Już dzisiaj słyszałem głosy z ulicy Dąbrowszczaków przeciwko zmianie nazwy, bo ludzie są do niej po prostu przywiązani.

Na pocieszenie dodać należy, że zmiany, które i tak nastąpią, nie wpłyną na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Tabliczki do wymiany według IPN

„Dąbrowszczacy” - pojęcie odnoszące się do komunistów i innych ochotników (przede wszystkim narodowości polskiej) - członków XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936-1939.

„Walka Młodych” to tytuł jednego z organów prasowych stalinowskiej konspiracji na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. Wydawany był od lutego 1943 do lipca 1944 r.

XX- lecia PRL - Nazwa Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) była oficjalną nazwą niesuwerennego, zależnego od Związku Sowieckiego państwa komunistycznego. Funkcjonowała oficjalnie do 31 grudnia 1989 r. Nazwę PRL oficjalnie wprowadzono do Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 22 lipca 1952 r. po uwzględnieniu poprawek Stalina.

Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.