Sylwia Lis

W Bytowie stary nasyp kolejowy podzielił mieszkańców

Urząd z Bytowa chce wylać nawierzchnię bitumiczną na starym nasypie kolejowym Fot. Fot. archiwum Urząd z Bytowa chce wylać nawierzchnię bitumiczną na starym nasypie kolejowym
Sylwia Lis

Duża część mieszkańców nie chce asfaltu na starym nasypie kolejowym. Będą konsultacje społeczne.

Gmina Bytów złożyła w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych budowy ścieżki pieszo-rowerowej na trasie Bytów - Mała Wieś w ramach projektu pn. "Zrównoważone edukacyjne i turystyczne udostępnienie unikatowych w skali kraju jezior lobeliowych".

Ścieżka prowadzi na znacznym odcinku z Bytowa do Pomyska Wielkiego trasą starego nasypu kolejowego.
Ludzie nie chcą asfaltu

Jak tłumaczą urzędnicy, w związku z tym, że ten odcinek trasy w ostatnich latach stał się niezwykle popularny wśród spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów, istotną sprawą dla wielu z nich stała się technologia wykonania nawierzchni tej trasy. Projekt zakłada wykonanie około 2,5 m szerokości dywanika asfaltowego oraz przynajmniej półmetrowych poboczy z każdej strony, wykonanych z szutru.

Duża część mieszkańców nie chce asfaltu. Zebrano już w tej sprawie 1500 podpisów.

- To nie będzie ścieżka pieszo-rowerowa, lecz asfaltowa droga, po której będą jeździły auta oraz motocykle - mówią ludzie. - Asfaltowy nasyp kolejowy to ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia rowerzystów, chodziarzy, biegaczy i spacerowiczów. Nasyp w wielu miejscach wymaga naprawy, bo dziś trudno się jeździ i biega po kamieniach. Jesteśmy jednak przekonani, że zamiana trasy szutrowej na asfaltową może w przyszłości doprowadzić do tragicznych wypadków.

W związku z tak dużym sprzeciwem bytowski ratusz zdecydował się przeprowadzić konsultacje. - Wybrana technologia nawierzchni ułatwia komfort poruszania się rowerzystom, szczególnie tym, którzy korzystać z niej będą turystycznie z wykorzystaniem sieci ścieżek planowanych do realizacji w kierunku wschodnim - informuje Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Ścieżka o nawierzchni asfaltowej jest zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w dobrej jakości przez wiele lat, w odróżnieniu od nawierzchni szutrowej, którą należy cyklicznie poprawiać.

Biorąc jednak pod uwagę głosy odmienne lub przeciwne, dotyczące wyboru nawierzchni, pragnę poinformować wszystkich mieszkańców gminy Bytów, że postanowiłem przeprowadzić w przedmiotowej sprawie konsultacje. Jednocześnie zapewniam, że do czasu ogłoszenia wyników konsultacji społecznych nie będę podejmował rozstrzygających rozwiązań dotyczących technologii nawierzchni na projektowanej trasie ścieżki.

Sylwia Lis

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.