Zbigniew Marecki

W ciągu miesiąca na rzece Łupawie w Damnie ustawią tymczasowy most

Zanim stary most na Łupawie w Damnie zostanie rozebrany, to firma Most Kujawy ustawi na rzece most tymczasowy. Będą nim mogły jeździć autobusy Zanim stary most na Łupawie w Damnie zostanie rozebrany, to firma Most Kujawy ustawi na rzece most tymczasowy. Będą nim mogły jeździć autobusy
Zbigniew Marecki

Jak poinformował nas Rafał Konon, wicestarosta słupski, most na rzece postawi firma, która wygrała przetarg na przebudowę poniemieckiego mostu.

Te ostatnie prace rozpoczną się po ustawieniu mostu tymczasowego, który będzie działał do zakończenia zaplanowanej przebudowy.

- To będzie most o szerokości czterech metrów i nośności do 20 ton. Będą mogły po nim jeździć samochody osobowe, busy i autobusy. Przejazd będzie wahadłowy, sterowany światłami - zapowiada Rafał Konon.

Koszt wynajęcia mostu tymczasowego - 450 tys. zł - poniosą po połowie starostwo słupskie i samorząd gminy Damnica. O swoim udziale w koszcie wynajmu mostu Rada Gminy Damnica postanowiła podczas wtorkowego posiedzenia.

Przypomnjmy: poniemiecki most jest w bardzo złym stanie. Z tego względu ograniczono możliwość przejazdu przez niego, a obecnie trwa budowa kładki, przez którą do wiosny będą przechodzić piesi w czasie remontu. Przed kilkunastu dniami pojawił się natomiast problem, jak rozwiązać kwestię przejazdu samochodów, w tym autobusów dowożących uczniów do szkoły w Damnie. Starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, po petycji 600 mieszkańców gminy Damnica, wystąpił z listem do wojewody pomorskiego, aby pomógł załatwić przy wsparciu wojska przeprawę pontonową, która będzie funkcjonowała na czas remontu mostu na drodze powiatowej nr 1139 G w Damnicy.

Wkrótce jednak okazało się, że tymczasowe mosty, które początkowo były brane pod uwagę, nie spełniały wymogów, bo były zbyt krótkie albo nie gwarantowały bezpieczeństwa użytkowników. Dlatego ostatecznie władze powiatowe skorzystały z oferty firmy Most Kujawy, która będzie wykonywała przebudowę poniemieckiego mostu. Ze względu na konieczność sprowadzenia i zainstalowania mostu tymczasowego planowany na 5 listopada początek prac związanych z przebudową przesunięto o miesiąc.

Remont mostu sfinansują wspólnie gmina Damnica i starostwo powiatowe. Nowy most ma zostać oddany do użytku w marcu przyszłego roku. Montaż finansowy, który ma służyć pokryciu kosztów przebudowy, wygląda następująco:1,25 miliona zł wyłoży powiat słupski, 438 tys. zł przekaże gmina Damnica, a 1,22 miliona złotych będzie pochodzić z dofinansowania zewnętrznego.

Mieszkańcy gminy są zadowoleni z deklaracji władz powiatowych, ale nie wszyscy są przekonani, że wszystkie obietnice będą spełnione.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

43,50 87,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.