W Plewiskach zamiast wiaduktu będzie tunel pod torami kolejowymi

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

W Plewiskach zamiast wiaduktu będzie tunel pod torami kolejowymi

Marta Danielewicz

Na ulicy Grunwaldzkiej zamiast wiaduktu będzie tunel pod przejazdem kolejowym. Szacunkowa wartość inwestycji ma wynieść około 70-80 mln zł.

"Głos Wielkopolski" dowiedział się, że powiat poznański, gmina Komorniki i miasto Poznań dogadały się w sprawie budowy wiaduktu łączącego Poznań i Plewiska. Komorniki wraz z powiatem od lat zabiegały o budowę bezkolizyjnego przejazdu przez torowisko linii kolejowej E20. Wieloletnie rozmowy przyniosły efekt. Ma powstać tunel pod torowiskiem na ulicy Grunwaldzkiej. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg na projekt dla tej inwestycji. To opcja znacznie tańsza, ale też szybsza do realizacji - uważa starostwo.

Bez burzenia domów

Wójt Komornik, Jan Broda w końcu odetchnął z ulgą. O budowę zintegrowanego węzła komunikacyjnego i bezkolizyjnego wjazdu do Poznania dla mieszkańców Plewisk zabiegał już od 2007 roku. Do tej pory miasto Poznań nie wykazywało się zbytnim zaangażowaniem w tej sprawie. Z inwestycji zdążyła się wycofać gmina Dopiewo, ponieważ nie jest już brana pod uwagę budowa wiaduktu przy ul. Kolejowej, gdzie Komorniki łączą się z Dopiewem, a także przebudowa ulicy wzdłuż torów.

- Dotychczas poznańscy urzędnicy piętrzyli problemy dla realizacji tego zadania. A przecież ruch tranzytowy w godzinach szczytu jest wzmożony i taki bezkolizyjny przejazd służy nie tylko mieszkańcom gminy Komornik. Wszystko wskazuje jednak na to, że powstanie tunel wraz z parkingiem i punktem przesiadkowym

– cieszy się Jan Broda.

Miasto już opracowuje plan budowy tunelu.

Powiat poznański, gmina Komorniki i miasto Poznań dogadały się w sprawie budowy wiaduktu łączącego Poznań i Plewiska
Waldemar Wylegalski Ma powstać tunel pod torowiskiem na ulicy Grunwaldzkiej

– Analizy projektu budowy tego węzła komunikacyjnego jako rozwiązanie najbardziej korzystne wskazały tunel. Obecnie dopracowywane są szczegóły koncepcji całego węzła integracji. W najbliższym czasie zostanie ona przedstawiona Radnym Miasta Poznania

– mówi Hanna Surma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznań.

Budowę tunelu na ul. Grunwaldzkiej potwierdza także starosta poznański - Jan Grabkowski.

– Cały czas myślimy o wiadukcie na Grunwaldzkiej, ponieważ usprawnienie wyjazdu z Poznania przez powiat na świat, jest niezwykle potrzebny. Finansowo jesteśmy do tej inwestycji przygotowani

- mówi starosta Jan Grabkowski. I dodaje: - To zadanie powierzyliśmy Poznaniowi, ponieważ ma, jak twierdzi, największe siły, by je zrealizować. Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie projekt. Zwyciężyła koncepcja tunelu. W ten sposób pozostawiamy całą infrastrukturę na powierzchni, nie burzymy nikomu domów.

Zamiast 180, to 70 mln zł

Zarówno gmina, jak i powiat i Poznań liczą koszty, które trzeba zabezpieczyć na powstanie długo wyczekiwanej inwestycji. Na razie Poznań ma zabezpieczone 1,7 mln zł na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do wnioskowania o unijną dotację.

– Jego budowa ma kosztować 70-80 mln zł. To nie tak dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że pierwotnie szacowane koszty miały wynieść 180 mln złotych

- zapowiada starosta.

Powiat poznański, gmina Komorniki i miasto Poznań dogadały się w sprawie budowy wiaduktu łączącego Poznań i Plewiska
Waldemar Wylegalski W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg na projekt dla tej inwestycji

– Teraz trzeba jeszcze zobaczyć co może podlegać pod koszty kwalifikowane, które będą refundowane z funduszy unijnych – dodaje Broda.

W tej sprawie wiceprezydent Poznania, Maciej Wudarski ma na dniach spotkać się z marszałkiem województwa wielkopolskiego. Już rok temu urząd miasta zapowiadał, że kluczem realizacji inwestycji jest otrzymanie dofinansowania z UE w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które może wynieść do 85 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Wniosek o dofinansowanie miasto planowało złożyć w ramach naboru na rok 2018. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem obiekt ma być gotowy do 2022 r.

Gmina Komorniki już w tym roku zabezpieczyła środki na przygotowanie projektu i dokumentacji. Ta ma być gotowa do trzeciego kwartału przyszłego roku.

– W najlepszym wariancie, według wstępnych szacunków gmina Komorniki będzie dopłacała 3,5 mln złotych, jeśli większość kosztów będzie kwalifikowana. W przeciwnym razie będziemy musieli pokryć koszty w wysokości 9 mln złotych. Na obydwie opcje jesteśmy jednak gotowi

– przyznaje wójt Broda.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.