Rajmund Wełnic

W Szczecinku zniknął ostatni sklep z PRL

Sklep Jubiler, w środku już pusto. Mieszkańcy ze zdziwieniem zauważyli, że sklep nie działa Fot. Rajmund Wełnic Sklep Jubiler, w środku już pusto. Mieszkańcy ze zdziwieniem zauważyli, że sklep nie działa
Rajmund Wełnic

Sentymentalne pożegnanie ze sklepem działającym ponad pół wieku. Jubiler z deptaka podzielił także los sąsiedniej Cepelii.

Nie działa już sklep jubilerski przy deptaku, głównej handlowej ulicy miasta. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego - przy deptaku działają jeszcze trzy inne sklepy tej branży - gdyby nie fakt, że był to chyba ostatni sklep w Szczecinku pamiętający czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. A dokładniej rok 1964, gdy powstał blok przy ówczesnej ulicy 1 Maja, na parterze którego ulokowano Jubilera i Cepelię.

Ba, sklep nie tylko pamiętał PRL, ale zasadniczo się nie zmienił od epoki późnego Gierka. Handel przez ostatnie dwie dekady odmienił się całkowicie, jubiler z deptaka prawie w ogóle. Owszem, towar na półkach był już bardziej współczesny, ale wystrój, witryna, a nawet logo firmy były te same od dziesięcioleci. Sklep miał swój klimat, specyfikę i klientelę, ale niestety nie podołał wymogom coraz większej konkurencji.

To, że przetrwał w niezmienionej niemal formie tyle lat zawdzięcza zbiegowi okoliczności. Otóż na początku lat 90. XX wieku, gdy prywatyzował się szczecinecki handel, Jubiler - a także sąsiednia Cepelia - pozostały w rękach ówczesnych firm państwowych, które wtedy jeszcze radziły sobie całkiem dobrze w nowych realiach gospodarczych. Miało to swoje konsekwencje gdy sklepy należące do „komunalki” na korzystnych warunkach ratusz sprzedawał załogom. O wykup lokali przy deptaku 9 Maja starały się także Cepelia i sąsiedni Jubiler. Ale dla państwowych firm preferencji przy wykupie sklepów nie było.

- Chciałyśmy kupić sklep jako pracownicy i dalej sprzedawać rękodzieło, ale nam odmówiono - mówiły nam w roku 2009 panie z likwidowanej wówczas Cepelii (dziś jest tu cukiernia).

Efekt był taki, że ani najemcy, ani właściciel, w oba sklepy nie inwestowali. I coraz bardziej przypominały one skansen - te same obskurne witryny w stalowych oprawach, skrzypiące, zardzewiałe drzwi...

Jubiler przetrwał Cepelię o 8 lat, ale i na niego przyszedł czas. Lokal wrócił do zasobów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, firma sama zrezygnowała z najmu.

- Jeszcze rok temu powiedziałbym, że przeznaczymy go na sprzedaż, ale ostatnio sprzedaliśmy sporo nieruchomości i nie ma takiej pilnej potrzeby - mówi Tomasz Wełk, prezes ZGM. - Musimy sprawdzić stan techniczny sklepu, oszacować koszty ewentualnego remontu i wtedy zdecydujemy, czy wystawiamy go na przetarg, czy też przeznaczamy na najem.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

43,50 87,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.