W tej strefie pieszy jest przed autami

Czytaj dalej
Fot. Fot.. krzysztof piotrkowski
Daniel Klusek

W tej strefie pieszy jest przed autami

Daniel Klusek

- Kierowcy nie zwracają uwagi, że jeżdżą w strefie zamieszkania, gdzie pierwszeństwo mają piesi - mówi nasz czytelnik.

Pan Dominik mieszka przy ul. Mostnika, gdzie obowiązuje strefa zamieszkania.

- Na naszej ulicy drogowcy od kilku lat nie odnawiają pasów na przejściach dla pieszych, bo przejść można w dowolnym miejscu. I kierowcy mają obowiązek to uszanować - mówi nasz czytelnik. - Niestety, nie wszyscy jednak tak robią. Kilka dni temu przechodziłem na drugą stronę jezdni nieopodal skrzyżowania z ulicą Łukasiewicza. Gdy byłem już na jezdni, z ulicy Łukasiewicza w ulicę Mostnika zaczął skręcać samochód osobowy. Jego kierowca nie miał zamiaru mnie przepuścić. Sądził pewnie, że przebiegnę na drugą stronę ulicy, żeby on mógł przejechać. Ja jednak szedłem normalnym tempem. Kierowca wreszcie się zatrzymał, bo inaczej by we mnie wjechał. Zaczął jednak krzyczeć, że mam natychmiast zejść z jezdni, bo tu pierwszeństwo zawsze mają kierowcy.

Pan Dominik zaczął mu wtedy tłumaczyć, że mężczyzna znajduje się na terenie strefy zamieszkania, która kończy się na wylocie ul. Mostnika w ul. Grodzką.

- Pokazałem mu nawet stosowny znak, ale to go nie przekonało do moich racji - mówi słupszczanin. - To pokazuje, że część kierowców nie czyta znaków, a na pewno ich nie przestrzega. A przecież skoro ulica Mostnika i kilka okolicznych również, znajdują się w strefie zamieszkania, to piesi mogą poruszać się nie tylko chodnikiem, ale również jezdnią. Oczywiście nikt tego nie robi, poza przechodzeniem na jej drugą stronę.

Lesław Kot ze słupskiej drogówki, potwierdza, że w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem i może korzystać z całej szerokości drogi. Ale i tu trzeba zachować zdrowy rozsądek.

- Zachowanie pieszego nie może powodować zagrożenia i braku porządku w ruchu drogowym - mówi Lesław Kot. - Jeśli pieszy utrudnia ruch pojazdów, popełnia wykroczenie, za co grozi mandat. Karę co najmniej 100 złotych mogą otrzymać również kierowcy, którzy nie ustąpią pieszym pierwszeństwa i stworzą przez to dla nich zagrożenie.

Przypomnijmy, że w tym rejonie strefa zamieszkania obowiązuje na Starym Rynku oraz na ulicach: Zamenhofa, Mostnika, Łukasiewicza, Mikołajskiej i Dominikańskiej. Tam kierowcy mogą jechać z maksymalną prędkością 20 km/h, a parkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych miejscach.

Daniel Klusek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.