Wielka płyta [INTERAKTYWNY OBRAZ]

Czytaj dalej
Marek Twaróg

Wielka płyta [INTERAKTYWNY OBRAZ]

Marek Twaróg

Dokonała się zbrodnia, ale nikt nie zwraca na to uwagi. Ktoś tylko napomknie, że niedobrze się stało. Niedobrze się stało, że Wielka Płyta zniszczyła śląskie miasta – pisze Marek Twaróg. Dziś o obrazie Henryka Majora, twórcy z Rudy Śląskiej.

Dokonała się zbrodnia, ale nikt nie zwraca na to uwagi, raz czy dwa ktoś tylko napomknie, że niedobrze się stało. I pewnie dalej tak będziemy jedynie kiwać głowami, no bo co zrobić? Wielka płyta zniszczyła nam miasta bezpowrotnie. Wielka płyta w Bykowinie zmieniła bezpowrotnie dzielnicę. Henryk Major uchwycił ten moment w prostym kadrze - w starą robotniczą, wiejską nawet, zabudowę wcina się monstrualny blok, część wielkiego osiedla.

W latach 70. i 80. Bykowina przeszła drogę podobną do dziesiątek innych śląskich dzielnic i miast. Nagle zaczęły powstawać zupełnie nowe osiedla, drogi, układy urbanistyczne, życie przenosiło się w miejsca inne niż te, w których toczyło się życie przez dziesiątki lat. A za osiedlami szły szkoły, kościoły, sklepy – pardon – pawilony handlowo-usługowe, wszystkie identyczne i stawiane tak samo taśmowo, jak bloki. Paderewskiego czy Tysiąclecie w Katowicach, Nowiny w Rybniku, Kopernika w Gliwicach… Wiele, wiele innych.

Najedź kursorem i przewijaj obraz

Marek Twaróg

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.