Wielkanocne smaki, czyli jak w regionie kultywuje się tradycję

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

Wielkanocne smaki, czyli jak w regionie kultywuje się tradycję

Zbigniew Marecki

Choć Europa szybko się laicyzuje, to jednak u nas wielkanocne obyczaje oraz rytuały wciąż są żywe i kultywowane. Nie tylko te kościelne, ale i domowe. Przedświąteczne przygotowania na Pomorzu zaczynają się już długo przed Wielkim Tygodniem, który przed nami.

To czas porządków. Nie tylko tych praktycznych w naszym otoczeniu po zimie i na powitanie wiosny, ale także tych o wymiarze religijnym. O takiej potrzebie świadczą co roku spore grupy wiernych, które uczestniczą w tradycyjnych Misteriach Męki Pańskiej czy Drogach Krzyżowych. Od kilku lat zwłaszcza te ostatnie przeżywają swoisty renesans, bo popularność zyskują Ekstremalne Drogi Krzyżowe, traktowane jako osobiste przeżycie podczas nocnej wędrówki w trudnym terenie, ale także te klasyczne są modyfikowane, gdy ich uczestnicy wyruszają na nowe trasy. Tak stało się w tym roku w Słupsku, gdy wierni podczas wspólnej modlitwy w drodze nieśli krzyż na Górkę Narciarza.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.