Więźniowie też pójdą dziś na pasterkę

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Więźniowie też pójdą dziś na pasterkę

Aleksandra Pasis

Dla kobiet i mężczyzn osadzonych w obu grudziądzkich zakładach karnych przygotowano kolacje wigilijne z tradycyjnym menu.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w więzieniach trwały od kilku dni.

- Panie wykonywały ozdoby i szopki w różnych technikach. Ustrojone jest nimi całe więzienie - mówi ppłk Helena Reczek, zastępca dyrektora Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Wybickiego. - By poczuć świąteczny klimat, odbył się już koncert kolęd. Wykonali je uczniowie szkoły muzycznej.

Matki, które odbywają kary ze swoimi dziećmi, w ramach jednego z projektów resocjalizacyjnych, przygotowały spektakl dla maluchów. Został on nagrany na płyty DVD i jako prezent gwiazdkowy trafi do starszych dzieci tych kobiet. Tych dzieci, które przebywają poza zakładem karnym u krewnych czy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Kolacja wigilijna z łamaniem opłatkiem odbędzie się w około 40-osobowych grupach z wychowawcami. - Finałem będzie pasterka, którą zaplanowano na godzinę 22 w kaplicy więziennej. Weźmie w niej udział ponad stuosobowa grupa osadzonych - dodaje ppłk Helena Reczek.

W ZK nr 1 przebywa około 800 więźniarek.

Skazani panowie natomiast w ostatnich dniach dla swoich bliskich, przygotowywali - pod okiem artystów - kartki świąteczne. - Przekazali im je podczas spotkań lub wysłali pocztą - mówi por. Marta Mazurska, oficer prasowy Zakładu Karnego nr 2 przy ul. Sikorskiego.

Tradycyjnie już w okresie świąt osadzeni mają dodatkową godzinę widzenia z najbliższą rodziną.

By w więziennych murach powiało Bożym Narodzeniem, na każdym oddziale została ustawiona choinka.

- W menu kolacji wigilijnej znajdą się też potrawy świąteczne - zapewnia por. Marta Mazurska. - Dla wielu więźniów to trudny czas. O północy osadzeni będą mogli uczestniczyć w pasterce, w kaplicy więziennej.

W ZK nr 2 przebywa około 360 skazanych.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.