Windami na toruński most! Rozpoczął się ich montaż

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marek Nienartowicz

Windami na toruński most! Rozpoczął się ich montaż

Marek Nienartowicz

Na rozbudowywanym "starym" moście w Toruniu rozpoczął się montaż wind. Pracę zaczęły się od ustawiania szybów po zachodniej stronie przeprawy, czyli od strony Bydgoskiego Przedmieścia.

-Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu. Zostały one zaprojektowane dla turystycznego uatrakcyjnienia funkcji przeprawy - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu, który prowadzi tę inwestycję.

Nowe na toruńskim moście: windy i schody

Oba szyby windowe są montowane na nabrzeżu, przy podporze P2, w sąsiedztwie parkingu pod mostem, na prawym brzegu Wisły.

-We wcześniej zamontowanych konstrukcjach szybów windowych rozpoczęliśmy montaż samych urządzeń dźwigowych. Prace rozpoczęliśmy na podporze P2 od strony zachodniej - wyjaśnia Rafał Labocha, kierownik robót mostowych z ramienia firmy INTOP Warszawa. Przypomnijmy, że ta firma tworzy ze spółką Euro-Darmal konsorcjum, które po wygraniu przetargu, na zlecenie MZD, rozbudowuje "stary" toruński most.

Obok szybu powstałe schody. Nimi będą poruszać się osoby, które nie zechcą skorzystać z windy.

Kolor konstrukcji stalowej szybów windowych jest spójny z kolorem mostu. Jak podaje MZD, Każda z konstrukcji ma 11,7 metra wysokości. Dolny element szybu windowego został pokryty płytami granitowymi, nawiązującymi do wyglądu podpór. Pozostała część szybu windowego jest oszklona i zabezpieczona stalową siatką.

-Windy umożliwią przemieszczanie się z poziomu mostu drogowego im. marsz. J. Piłsudskiego na promenadę na nabrzeżu Wisły oraz na plażę. Warto dodać, że na podporze P6 będą zamontowane schody, ale już bez wind - podkreśla Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Kolorowy most na różne okazje

Przypomnijmy, że nowym elementem na rozbudowanym moście się także jego efektowna iluminacja. Tworzy ją 360 naświetlaczy - energooszczędnych opraw ledowych. Obecnie, do końca karnawału, most jest iluminowany światłem w wielu przemieniających się kolorach. To zestaw specjalnie przygotowanych na ten okres.

Obiekt w normalnym, całorocznym cyklu programowym będzie świecił w odcieniach bieli, dostosowanych do architektury starówki. Na specjalne okazje został przygotowany program, który zakłada dostosowanie kolorystyki mostu do wydarzenia - na święta państwowe będą to oczywiście barwy biało-czerwone. Do zaprogramowania scen świetlnych wykorzystano ponad 1440 adresów sterowniczych.

Pozostało jeszcze 27% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.