Witkacy opuszcza muzeum w Słupsku

Czytaj dalej
Fot. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Aleksander Radomski

Witkacy opuszcza muzeum w Słupsku

Aleksander Radomski

Po wakacjach rozpocznie się konserwacja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wrócą po roku. Już do nowego miejsca

Tylko do końca września można oglądać stałą wystawę dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego. Udostępniona kolekcja znika z wystawienniczych przestrzeni, by zostać poddana pracom konserwatorskim. Specjalistyczne zabiegi dotyczyć będą wszystkich ponad 260 prac zadomowionych w Słupsku. Ze względów organizacyjnych nie zdecydowano się na przeprowadzenie ich na raty.

– Obrazy zostaną obfotografowane, skatalogowane i zyskają nowe obramowanie – mówi Marzenna Mazur, dyrektor muzeum. – Prace będą prowadzone przez naszych konserwatorów tu na miejscu. Wystawy w tej odsłonie na pewno już nie zobaczymy.

Za to całość największej kolekcji prac Witkacego zostanie udostępniona w salach remontowanego wciąż spichlerza przy ul. Szarych Szeregów, który muzealnicy zamierzają otworzyć jesienią 2018 roku. Muzeum od lat odczuwało brak miejsca na sale wystawowe, sale edukacyjne i magazyny. W grudniu 2012 roku od województwa pomorskiego przejęto dwa budynki dawnych spichlerzy. To w nich ma znaleźć się miejsce na wystawy stałe i czasowe, otwarte magazyny z gabinetami, sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, biblioteka z czytelnią i pokoje gościnne.

Wszystkie obrazy i pastele Witkacego zostaną pokazane na okres mniej więcej dwóch lat, co będzie wydarzeniem nie tylko ze względu na nowe miejsce wystawiennicze, ale na fakt, że do tej pory Witkacego nie pokazywano w całości. W dwóch salach Zamku Książąt Pomorskich wystawianych jest około 115-125 prac. Zestaw prezentowanych dzieł zmieniany jest częściowo co kilkanaście miesięcy, głównie z myślą o mieszkańcach miasta i regionu oraz o turystach regularnie odwiedzających Pomorze Środkowe.

Częścią witkiewiczowych zbiorów są też archiwalia, fotografie i pierwodruki. Choć modernizowany i przygotowywany zgodnie z wymogami muzeum spichlerz, stanie się docelowym domem Witkacego, a jego twórczość będzie tam motywem przewodnim, to nie- jedynym. Muzeum Pomorza Środkowego w nowym obiekcie pokaże też swoje zbiory sztuki współczesnej. Ponad 200 dzieł od Matejki poprzez Boznańską, Grottgera, Kossaka i Dwurnika zagości na wystawie stałej.

Aleksander Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.