Monika Zacharzewska

Władze powiatu sfinansują badania profilaktyczne na boreliozę

Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również w parkach i ogrodach Fot. Fot. polska press Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również w parkach i ogrodach
Monika Zacharzewska

Powiat słupski sfinansuje badania profilaktycznie swoich mieszkańców. Bezpłatne badania rozpoczną się 1 sierpnia.

W tym roku w Słupsku i powiecie słupskim odnotowano już prawie 100 zachorowań na 
boreliozę. W minionym roku było ich 154, a rok wcześniej aż 191.

Borelioza to choroba od-kleszczowa, a na terenie powiatu słupskiego jest wiele obszarów mocno zalesionych.

– Mieszkańcy powiatu słupskiego mają utrudniony dostęp do badań diagnostycznych w kierunku boreliozy. Na naszym terenie nie ma poradni chorób zakaźnych i mieszkańcy zmuszeni są korzystać z poradni słupskiej lub w innych powiatach. To często wiąże się z uciążliwym dojazdem, ponadto na badania w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy – informuje Danuta Rolbiecka z wydziału polityki społecznej słupskiego starostwa powiatowego. – Dlatego opracowaliśmy Program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim, którego głównym celem jest wykrycie boreliozy u mieszkańców powiatu poprzez wykonanie badań laboratoryjnych testem ELISA klasy IgG i IgM oraz podniesienie świadomości na temat zapobiegania tej chorobie.
Od 1 sierpnia w 10 gminach powiatu, w 35 punktach pobrań będzie można wykonać bezpłatne badania w kierunku boreliozy. Wykonywać je będzie laboratorium Diagnostyka.

– Starostwo przeznaczyło 21 tys. zł na 300 badań dla mieszkańców powiatu w wieku od 20 lat, szczególnie tych z grup pod-wyższonego ryzyka – leśników i rolników oraz pracowników leśnych i rolnych, ale nie tylko. Kwalifikacja do badania będzie obywała się na podstawie specjalnej ankiety z pytaniami m.in. o ukąszenia przez kleszcze i o reakcje organizmu – wyjaśnia Danuta Rolbiecka.
W tym roku laboratorium na zlecenie starostwa przebada 300 osób, ale powiat planuje kontynuować akcję w przyszłym roku.

– To bardzo mądra decyzja samorządu – ocenia Tomasz Kawałkowski ze słupskiego oddziału Centrów Terapii Boreliozy Biorife. – Borelioza to bardzo powszechna choroba, u wielu osób nie zdiagno-zowana. Dlatego, że jest mylona z innymi. Objawem jest nie tylko rumień po ukąszeniu kleszcza, na który najczęściej zwraca się uwagę. Borelioza wywołuje szereg dolegliwości, a najczęstsze to występujące jednocześnie bóle mięśni i stawów oraz przewlekłe zmęczenie. Osoby z takimi symptomami powinny się przebadać.
Lista ośrodków zdrowa w gminach powiatu słupskiego, gdzie można zrobić badanie, jest dostępna na stronie starostwa.

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.