Wniebowzięci. Wysokie loty posłów z regionu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Aleksander Radomski

Wniebowzięci. Wysokie loty posłów z regionu

Aleksander Radomski

Kancelaria Sejmu udostępniła dane dotyczące lotów posłów, za które płacą podatnicy. Parlamentarzyści wylatali po kraju ponad 7 milionów złotych.

Grzegorz Furgo z partii Nowoczesna Ryszarda Petru to lider wśród posłów z okręgu słupsko-gdyńskiego, którzy latali najczęściej. Z informacji udostępnionych Agencji Informacyjnej Polskapress wynika, że jego 150 lotów od 12 listopada 2015 roku do 30 listopada 2016 roku kosztowało podatników prawie 86 tysięcy złotych.

Drugie miejsce zajęła Małgorzata Zawiercan związana początkowo z ruchem Kukiz’15, a dziś członkini koła poselskiego Wolni i Solidarni. Niemal 71 tys. zł to cena za 124 loty pani poseł.

Sporo - 111 podróży po polskim niebie ma Janusz Śniadek z PiS (63,5 tys. zł). Z kolei 55 tys. zł kosztowało 97 podróży samolotowych Zbigniewa Konwińskiego (PO). Podobny wynik osiągnął Kazimierz Plocke z Platformy (93 loty za 53 tys. zł).

Z kolei Stanisław Lamczyk i Tadeusz Aziewicz, obaj w PO, podróżowali w przestworzach odpowiednio 67 i 69 razy, co kosztowało w sumie 76 tysięcy złotych. W tym zestawieniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości ze Słupska Jolanta Szczypińska wypada słabo.

W niebo w ramach poselskich obowiązków wzbiła się 46 razy kosztem 26 tys. zł. To prawie dwa razy mniej od klubowej koleżanki z okręgu Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, której loty kosztowały 44 tys. zł.

Natomiast 34 podróże samolotem po kraju byłego ministra sprawiedliwości Marka Biernac kiego kosztowały 19 tys. Co ciekawe, w trzech przypadkach kwoty są identyczne. Trzy loty Marcina Horała, Jana Klawitera, Aleksandra Mrówczyńskiego, posłów PiS, kosztowały po 1,7 tys. zł.

Siedem lotów Henryki Krzywonos-Stycharskiej (PO) kosztowało 4 tys. zł. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, poseł ma prawo na terenie kraju do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz do przelotów w krajowym przewozie lotniczym. W ustawie nie przewidziano żadnych limitów.

„Posłowie sami podejmują decyzje, kiedy i w jaki sposób korzystają z tego uprawnienia, sami też dokonują odpowiednich rezerwacji zgodnie z ww. rozporządzeniem” - wyjaśnia Kancelaria Sejmu. Podróże lotnicze po Pol- sce wszystkich posłów kosztowały ponad 7 mln 181 tys. zł. Rekordzistą jest poseł PiS Michał Dworczyk, który odbył 172 loty, których koszt to dokładnie 98 452,80 zł. Na pokład samolotu wsiadał średnio co drugi dzień. Niewiele mniej razy podróżował poseł PO Szymon Ziółkowski - 168 razy, za łączną kwotę ponad 96 tys. złotych

Aleksander Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.