Wodociągi przebudują oczyszczalnię ścieków

Czytaj dalej
Bogumiła Rzeczkowska

Wodociągi przebudują oczyszczalnię ścieków

Bogumiła Rzeczkowska

Ustka stara się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i pożyczkę na część wkładu własnego.

Na stronach internetowych miasta zamieszczona została informacja o braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Ustce”.

To środowiskowy etap inwestycji. Natomiast finansowy znajduje się w fazie złożenia wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

- Przy budowie obecnej oczyszczalni prognozowano zapotrzebowanie lokalne miasta i gminy oraz przedsiębiorstw. Jednak Morpol się rozrósł i zwiększył produkcję. W tej sytuacji trzeba zwiększyć przepustowość oczyszczalni 
- mówi Jarosław Teodorowicz, przewodniczący rady nadzorczej usteckich Wodociągów, jednocześnie naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Integracji Europejskiej w usteckim ratuszu.

- W lutym złożyliśmy wniosek o dofinansowanie modernizacji oczyszczalni. Wartość całego projektu to około 35 milionów złotych. Natomiast poziom dofinansowania sięgnie 60 procent. Wodociągi na część wkładu własnego starają się o pożyczkę.

Oczyszczalnia w Ustce przyjmuje ścieki z miasta oraz kilkunastu miejscowości gminnych. Do sieci trafiają też ścieki z sektorów przetwórstwa rybnego, myjni samochodowych, produkcji aerozoli i opakowań foliowych oraz ścieki dowożone. Planowana inwestycja ma służyć poprawie jakości oczyszczania ścieków komunalnych, uporządkowaniu gospodarki osadowej, zwiększeniu możliwości przyłączeniowych dla nowych dostawców ścieków przemysłowych oraz rozszerzeniu możliwości technicznych w celu odzysku energii z osadów.

Bogumiła Rzeczkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.