Monika Zacharzewska

Wojewoda ogłosi, które szpitale złapane są w sieć

Wojewoda ogłosi, które szpitale złapane są w sieć
Monika Zacharzewska

Wczoraj oddziały NFZ miały przedstawić szpitale z sieci, dziś ogłosi je wojewoda.

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia opublikują listę szpitali, które znajdą się w sieci, wczoraj. Jednak u nas ich oficjalne ogłoszenie zarezerwował sobie na dziś wojewoda. Zrobi to w towarzystwie dyrektor pomorskiego oddziału NFZ w gdańskim urzędzie wojewódzkim.

Zapowiadana przez ministra zdrowia sieć szpitali obejmie te placówki, które spełniają wymagane ustawą kryteria. Mają mieć zagwarantowane finansowanie przez najbliższe cztery lata. Jak informowało ministerstwo, w sieci znajdą się te szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których działa izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Będą to szpitale, które działają w trybie ostrych dyżurów i przyjmują pacjentów w stanach nagłych.

W naszym regionie sieć nie powinna niczym zaskoczyć. Jak już informowaliśmy, znajdą się w niej publiczne placówki. Na najniższym, pierwszym poziomie referencyjnym mają być szpitale w Miastku, Bytowie, Człu-chowie, Kwidzynie, Sztumie, Tczewie, Malborku, Kartuzach, Lęborku i Pucku, czyli powiatowe.

Natomiast Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku kwalifikuje się, by w sieci znaleźć się na wysokim - trzecim poziomie referencyjnym. To dlatego, że spełnia trzy z listy wymaganych przez ministerstwo dodatkowych profili, to znaczy ma oddziały nefrologiczny, neurochirurgiczny i chirurgię naczyniową.

Na najwyższym, ogólnopolskim poziomie referencyjnym zapewne znajdą się: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Szpital MSWiA w Gdańsku i 7. Szpital Marynarki Wojennej.

Każdy poziom ma inne zadania i inny poziom finansowania. Szpitale będące w sieci mają mieć zapewniony ryczałtowy budżet na poziomie przynajmniej dotychczasowym. Dodatkowo mogą startować we wszystkich konkursach ogłaszanych na świadczenia zdrowotne, podobnie jak szpitale pozostające poza siecią. Sieć będzie obejmować również ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

To rozwiązanie ma zacząć funk-cjonować od października tego roku.

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.