Wojsko nic nie da na remont wiaduktu w Ustce

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Surowiec
Bogumiła Rzeczkowska

Wojsko nic nie da na remont wiaduktu w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska

Ustka ogłosiła przetarg na rozbiórkę i budowę nowego wiaduktu na ul. Zubrzyckiego. Obiekt ma być gotowy w październiku 2017 r.

Do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej oraz przychodni lekarskiej w Lędowie autobusy komunikacji miejskiej nie docierają od ponad dwóch lat. W styczniu 2015 roku z dnia na dzień wiadukt zamknięto dla pojazdów o wadze przekraczającej osiem ton ze względu na fatalny stan techniczny.

Od tej pory cięższe pojazdy mogą korzystać z objazdu ulicą Westerplatte przez Uroczysko.To wszystko ma zmienić się wkrótce, bo miasto ogłosiło przetarg na przebudowę obiektu mostowego nad linią kolejową na ul. Zubrzyckiego w Ustce.

- Szacunkowy koszt tej inwestycji to około półtora miliona złotych - mówi Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, wiceburmistrz Ustki. - Według porozumienia, 200 tysięcy złotych do przebudowy dopłaci gmina Ustka. Tyle samo - powiat. Resztę wyłoży miasto.
W tegorocznym budżecie na przebudowę wiaduktu i nadzór inwestorski Ustka przeznaczyła dokładnie 1,140 mln zł ze środków własnych.

1,5 ZŁOTYCH to szacunkowy koszt przebudowy wiaduktu nad torami do koszar

Wojsko nie dołoży ani grosza. Mimo że to ono jest głównie obciążane za doprowadzenie wiaduktu do takiego stanu technicznego ciężkim sprzętem dojeżdżającym na poligon i do jednostek w Lędowie.

- Pisaliśmy do Ministerstwa Obrony Narodowej. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma podstaw do współfinansowania inwestycji - informuje wiceburmistrz.

Nowy wiadukt jesienią

Otwarcie kopert oferentów nastąpi 21 lutego. Według informacji z ogłoszenia przetargu, wiadukt z pozwoleniem na użytkowanie ma być gotowy od dnia podpisania umowy do 31 października 2017 roku.
Nowy wiadukt będzie miał dwa pasy ruchu o szerokości trzech metrów i jeden chodnik o szerokości dwóch metrów. Całkowita długość konstrukcji to 31 metrów, wysokość - sześć metrów.

Po dwóch latach jest szansa na przywrócenie drogi przewoźnikom

Na czas rozbiórki i budowy nowego wiaduktu wykonawca musi wprowadzić tymczasową organizację ruchu. Jej projekt ma uwzględniać objazd do Lędowa przez Uroczysko.

Inwestor wymaga 60 miesięcy minimalnego czasu gwarancji.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.