Wracamy do Ogniska Słupsk - pierwsze mecze, najwcześniejsze wspomnienia

Czytaj dalej
Rafał Szymański

Wracamy do Ogniska Słupsk - pierwsze mecze, najwcześniejsze wspomnienia

Rafał Szymański

Wracamy w naszej historii do pierwszych klubów w Słupsku. Przede wszystkim do Ogniska, bo jest przyczyna i powód.

Ognisko - Kolejarz - Czarni

Odezwał się do nas czytelnik, pan Henryk Kijewski, który upomniał się, co z radością czynimy, o ludzi zakładających ten klub. Dzisiaj po sekcji piłkarskiej Ogniska (kolejne nazwy to Kolejarz i Czarni) pozostały właśnie tylko piękne wspomnienia. Jednym z pierwszych piłkarzy Ogniska był Stanisława Kozioł, który wraz z Tadeuszem Srebro mieszkał w powojenym Słupsku przy ul. Władysława Jagiełły i razem z pozostałymi zawodnikami, przede wszystkim słupskimi kolejarzami, utworzyli klub Ognisko. Prawdopodobnie do założenia klubu doszło w mieszkaniu prywatnym, bo - według źródeł - do spotkania doszło przy ul. Jagiełły 10.

Musiały być zegarki

Oto jakie wspomnienia zachował Henryk Kijewski: - Pierwsze mecze w Słupsku piłkarze rozgrywali między sobą na dzisiejszym placu Zwycięstwa piłką zrobioną ze szmat. To Stanisław Kozioł opowiadał, jak po jednym z rozgrywanych meczów z reprezentacją stacjonujących w Słupsku jednostek Armii Czerwonej robiono grupowe zdjęcie. Wtedy jeden z zawodników rosyjskich kazał poczekać, podbiegł do swych ubrań, po kilku minutach usiadł przed grupą, podciągnął rękawy oraz nogawki spodni, pokazując arsenał zdobycznych zegarków. Niestety, w zbiorach rodziny Kozła zdjęcie się nie zachowało.

Wspomnienie o dobrym człowieku

Tak pan Kijewski opisuje byłego piłkarza Czarnych, tworzących podwaliny pod tę dyscyplinę w Słupsku: - Pracowałem przez 35 lat i byłem bardzo zaprzyjaźniony ze Stanisławem. Był to znakomity fachowiec, nieprzeciętnie pracowity i życzliwy człowiek, który jest bardzo często wspominany przez szerokie grono wyszkolonych uczniów szkoły kolejowej.

Dzięki uprzejmości Henryka Kijewskiego możemy przedstawić państwu foty z początków działalności Ogniska Słupsk, pierwszego klubu piłkarskiego nad Słupią.

Rafał Szymański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.