Wybory Parlamentarne 2019: Zmiany na liście kandydatów PiS do Sejmu z Poznania. Awans posła Dziuby

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Błażej Dąbkowski

Wybory Parlamentarne 2019: Zmiany na liście kandydatów PiS do Sejmu z Poznania. Awans posła Dziuby

Błażej Dąbkowski

W ubiegłym tygodniu obradował komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości, który kontynuował rozmowy o listach kandydatów w październikowych wyborach do parlamentu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy na poznańskiej liście PiS doszło do dwóch dużych zmian.

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie komitetu politycznego PiS, podczas którego najważniejsi politycy partii ustalali kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. Choć oficjalnie politycy partii rządzącej nie chcą wypowiadać się na temat nazwisk i przypisanych im miejsc, udało nam się dowiedzieć, jakie zmiany zaszły na poznańskiej liście PiS.

Niezmiennie na pierwszym miejscu pozostaje Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina i szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Jeszcze dwa tygodnie temu "dwójką" w Poznaniu miał być wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Spotkała go jednak niemiła niespodzianka, bo na drugie miejsce wskoczył Tadeusz Dziuba, którego wcześniej przymierzano do trzeciego

- mówi nam jeden z polityków PiS.

Zobacz też: Wybory parlamentarne 2019: Kobiety na czele list w Poznaniu. Joanna Jaśkowiak: Nie wydrapiemy sobie oczu

Inny z działaczy dodaje, że T. Dziuba był bardzo niezadowolony, że "przeskoczył" go wiceminister Szynkowski vel Sęk.

- Przygotował nawet prekampanijne ulotki, więc musiał obawiać się, że mandatu nie zdobędzie - tłumaczy nasz rozmówca.

Drugą kobietą na poznańskiej liście PiS ma być Małgorzata Stryjska, radna Sejmiku. Przypomnijmy, że do 2011 r. była ona szefową poznańskich struktur partii, kiedy to zastąpił ją T. Dziuba. W ramach protestu złożyła wtedy rezygnację z członkostwa w partii. Miała napisać ją "na kolanie" w trakcie posiedzenia Rady Politycznej PiS, która przyjmowała właśnie w swe szeregi nielubianego przez nią T. Dziubę. Kartkę zostawiła prezesowi Kaczyńskiemu i wyszła z sali.

Czytaj też: Wybory do Sejmu 2019: Joanna Jaśkowiak na czele listy Koalicji Obywatelskiej

Jeżeli na czwartym miejscu utrzyma się M. Stryjska, oznacza to, że na piąte przesunie się Tadeusz Zysk, były kandydat na prezydenta Poznania. Za nim, na szóstej pozycji ma pojawić się poseł Bartłomiej Wróblewski, który... rywalizował z T. Zyskiem o to, by otrzymać nominację partii w walce o fotel prezydenta stolicy Wielkopolski.

Nasi rozmówcy podkreślają, że na liście może jeszcze dojść do korekt.

- Trzeba pamiętać, że prezes Kaczyński może zmienić zdanie w ostatniej chwili

- tłumaczy działacz PiS. - Lista w tym kształcie jest bardzo antagonizująca. Poseł Szynkowski został postawiony w bardzo niekomfortowej sytuacji, więc będzie walczył z Tadeuszem Dziubą. Do tego dochodzi konflikt tego drugiego z Małgorzatą Stryjską. To z drugiej strony może jednak podziałać mobilizująca na wszystkich, bo skoro nikt poza Jadwigą Emilewicz nie będzie pewien zdobycia mandatu, to każdy będzie musiał zasuwać w kampanii - dodaje.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.