Wybory parlamentarne: Sondaż wyborczy DZ: będzie rządzić PiS, ale nie samo [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Sławomir Cichy

Wybory parlamentarne: Sondaż wyborczy DZ: będzie rządzić PiS, ale nie samo [INFOGRAFIKA]

Sławomir Cichy

Drugi sondaż wyborczy „Dziennika Zachodniego”: w woj. śląskim PiS pewnie idzie po zwycięstwo, PO ze sporą stratą. Lewica trzecią siłą w woj. śląskim. Największa ciekawostka: Mnejszość Niemiecka partią chłopską.

Na 17 dni przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość jest niekwestionowanym liderem notowań sondażowych. Tak wynika z naszego badania, przeprowadzonego w dniach 1-5 października przez 18 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Polska Press Grupy, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia.

Sondaż ogólnopolski wykonano na reprezentatywnej próbie 8000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). W Śląskiem próba wynosiła 500. Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje tych respondentów, którzy na pytanie, czy wezmą udział w wyborach, odpowiedzieli „zdecydowanie tak” i „raczej tak” .

Copy: Sondaż wyborów parlamentarnych 2015 | Create your own infographics

PiS zdecydowanie prowadzi. PO nie zyskuje
PiS może liczyć na 38,2 proc. głosów, to jest spadek zaledwie 1 proc. w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni. Platforma Obywatelska stoi w miejscu. Chce na nią głosować 25,8 proc. badanych, czyli zaledwie o 0,1 proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Wzrost mieści się w granicach błędu. Na trzecim miejscu bez zmian plasuje się Kukiz’15. Komitet może liczyć na 9,2 proc. poparcia - to spadek o 0,6 proc.

Jak wynika z naszej prognozy, do Sejmu wejdą jeszcze trzy formacje: Zjednoczona Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowoczesna Ryszarda Peru. Jeśli sondaż się potwierdzi, Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie ma szans na zbudowanie autonomicznych rządów. Beata Szydło, aby zostać premierem, będzie potrzebowała koalicjanta z co najmniej 9 głosami w Sejmie. Większość stworzy z pewnością z posłami startującymi z list komitetu Kukiz’15 albo... PSL, który przecież nie wyklucza koalicji zarówno z PO, jak i PiS.

Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie
Dziennik Zachodni Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie

Platforma, aby nadal rządzić, potrzebowałaby koalicjanta mogącego dostarczyć 95 głosów w Sejmie. To prawie niemożliwa do osiągnięcia sytuacja. Koalicji PO, PSL, Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej i tak zabrakłoby 36 głosów, by mieć większość w Sejmie, a na Kukiza politycy Platformy raczej nie mogą liczyć.

Podział mandatów w Sejmie
Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, a ich wyniki były zgodne z naszym sondażem, podział 460 mandatów w nowym Sejmie wyglądałby w następujący sposób: PiS - 222 (wzrost w stosunku do poprzedniego badania o 32) ; PO - 139 (wzrost o 13 mandatów); Kukiz’15 - 42 (spadek o 6 mandatów); Zjednoczona Lewica - 31 (spadek o 7 mandatów); Nowoczesna - 13 (spadek o 16 mandatów), PSL - 12 (spadek o 17 mandatów). Do Sejmu nie dostałyby się: KORWiN i Partia Razem. Jeden mandat uzyskałaby mniejszość niemiecka.

55 mandatów w Śląskiem dla kogo?
Opierając się na wynikach sondażu, przeprowadziliśmy symulację podziału mandatów. Uzyskaliśmy taki wynik dla województwa śląskiego: PiS - 23 mandaty, PO - 18 mandatów, Kukiz’15 - 6 mandatów, Zjednoczona Lewica - 6 mandatów, Nowoczesna Ryszarda Petru - 2 mandaty, PSL i Zjednoczeni dla Śląska nie uzyskaliby mandatów.

Nasze sondaże
Przedstawione dziś wyniki sondażu to drugie z zaplanowanego cyklu trzech badań preferencji wyborczych. Ostatnie przedwyborcze prognozy opublikujemy na łamach „Dziennika Zachodniego” i portalu dziennikzachodni.pl 23 października, a więc w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą.

Przypominamy, że poprzedni prezydent RP Bronisław Komorowski wyznaczył termin wyborów do Sejmu i Senatu na 25 października.

Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie
Dziennik Zachodni Poparcie dla partii w regionach i rozkłąd sił politycznych w Sejmie

PRAWYBORY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
Kliknij i głosuj na swojego kandydata do Sejmu

PRAWYBORY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
Kliknij i głosuj na swojego kandydata do Senatu


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Sławomir Cichy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.