Wygraliśmy życie dla Polek. Będą refundacje operacji raka piersi

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Wygraliśmy życie dla Polek. Będą refundacje operacji raka piersi

Agata Pustułka

Okładka „Dziennika Zachodniego”, którą widzą Państwo poniżej, wstrząsnęła nie tylko Śląskiem. Rozmową z Katarzyną Stachowicz wsparliśmy wtedy walkę o prawidłowe standardy postępowania przy genetycznym raku. Dziś ostrożnie można ogłosić sukces: minister zdrowia zapewnia, że operacja będzie refundowana

W ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie jeszcze w czasie wakacji, NFZ zacznie refundować profilaktyczną mastektomię piersi z ich jednoczesną rekonstrukcją u kobiet z mutacją genów BRCA1 i BRCA2. To efekt ponadpartyjnej akcji parlamentarzystów, pacjentki Katarzyny Stachowicz i „Dziennika Zachodniego”. Jesteśmy dumni i dziękujemy ministrowi oraz parlamentarzystom za to, że bez politycznych animozji podeszli do tej sprawy ważnej dla tysięcy Polek, w tym wielu młodych mam.

Minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski, nie miał wątpliwości i od razu poparł refundację zabiegów. - Kobiety nie mogą żyć z tykającą bombą w piersi. Czekać na wyrok. Jeżeli można to zmienić, zrobimy to - powiedział nam w środę w Warszawie, podczas spotkania zorganizowanego przez posłanki PiS Ewę Malik i Barbarę Dziuk, które włączyły się do akcji na rzecz refundacji tych zabiegów.

Wszystko zaczęło się jednak od wywiadu z Katarzyną Stachowicz - byłą posłanką Platformy Obywatelskiej, mamą dwójki dzieci, która zachorowała na raka piersi i poddała się operacji - opublikowanego jesienią na łamach „Dziennika Zachodniego”.

W tej rodzinie rak dotknął jej rodzoną siostrę i siostrę ojca. Katarzyna bardzo skrupulatnie przestrzegała wszelkich profilaktycznych badań, ale zachorowała. Gdy po cyklach chemioterapii zaczęła szukać pomocy, okazało się, że w Polsce można amputować i zrekonstruować tylko jedną, chorą pierś, a potem czekać, aż rak zaatakuje drugą i wtedy ją wyciąć.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.