Zbigniew Marecki

Wyniki matur świadczą, że miejski system oświatowy działa dobrze

Wyniki matur świadczą, że miejski system oświatowy działa dobrze
Zbigniew Marecki

W tym roku w Słupsku matura najlepiej wypadła w II LO, gdzie wszyscy zdali egzaminy. W I LO odnotowano jedną jedynkę z egzaminu ustnego.

Rozmowa „Głosu” z Krystyną Danilecką-Wojewódzką, wiceprezydent Słupska.

Jak pani ocenia wyniki tegorocznej matury w Słupsku?

Na głębszą ocenę matury musimy jeszcze poczekać. Będzie to możliwe, gdy poznamy skalę staninową stosowaną w pomiarze dydaktycznym, która odpowiada nam na pytanie, jaką pozycję zajmuje wynik osiągnięty przez ucznia lub szkołę na tle wyników osiągniętych przez całą badaną populację. Bo sama informacja o tym, ile osób zdało, a ile nie, to dość powierzchowna wiedza

Jednak już teraz wiadomo, że w tym roku najlepsze wyniki uzyskali maturzyści z II LO, bo tam wszyscy zdali maturę i odnotowano 82 egzaminy na sto procent.

Z tego powodu gratuluję szkole i jej uczniom. Wyniki świadczą, że szkoła utrzymuje ciągle bardzo wysoki poziom. W tym roku jedna wpadka zdarzyła się w I LO. Z tego, co wiem, to z egzaminu ustnego. Pozostałe wyniki w liceach są także bardzo dobre. To świadczy, że ogólniaki nabrały mocy.

A jak pani ocenia maturę w technikach?

Rzeczywiście nieco gorzej matura wypadła w szkołach technicznych, ale tam jest nieco inna sytuacja, bo w tych szkołach uczniowie zdają dwa egzaminy końcowe - egzamin zawody i maturę. To oznacza, że uczniowie są podwójnie obciążeni. Z tego względu mniej osób decyduje się na przystąpienie do matury, choć i tak generalnie jest bardzo dobrze, bo z przystąpienia do matury w tym roku zrezygnowało tylko 29 tegorocznych absolwentów. Zatem duża grupa absolwentów techników daje sobie szansę na kontynuowanie nauki na poziomie wyższym. To niewątpliwie jest cenne. Generalnie więc wynik z matury w szkołach technicznych oceniam jako dosyć dobry, pamiętając o tym, że uczniowie z tego typu szkół mają co najmniej 9 przedmiotów więcej niż licealiści. Biorąc pod uwagę wynik ogólny, w zestawieniu z krajowym i wojewódzkim, można powiedzieć, że tegoroczna matura w Słupsku wypadła dobrze. To dobra wiadomość na początek wakacji. Ci, którzy nie zdali jednego egzaminu, mogą przystąpić do poprawki w sierpniu. Liczę, że wykorzystają tę szansę.

Najgorzej matura wypadła w budowlance. To znaczy, że w tej szkole, w której w ostatnich latach wiele się zmieniło, trzeba jeszcze mocno popracować?

Ta szkoła jest bardzo potrzebna w miejskim systemie oświatowym. Z tego względu przywiązujemy dużą wagę do tego, co się tam dzieje. Zauważyłam, że tam także odnotowano 8 tzw. setek, a więc i w tej szkole są uczniowie, którzy mają duży potencjał i przy pomocy nauczycieli mogą go rozwinąć. To dobry sygnał na przyszłość.

W tym roku w mieście odnotowaliśmy także bardzo dobre wyniki egzaminu gimnazjalnego.

To wszystko świadczy, że system oświaty w naszym mieście działa właściwie. My będziemy w tym miejskie szkoły wspierać, tym bardziej że od września oświata będzie nieco inaczej funkcjonować.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.