Zbigniew Marecki

Zabiegają o wspólną inwestycję w miastach

Marek Biernacki w poniedziałek opowiadał o zabiegach dotyczących włączenia węzła komunikacyjnego w Ustce do MOF Marek Biernacki w poniedziałek opowiadał o zabiegach dotyczących włączenia węzła komunikacyjnego w Ustce do MOF
Zbigniew Marecki

Jest szansa na nowe węzły komunikacyjne w Słupsku i Ustce.

W miniony poniedziałek prezydent Słupska Robert Biedroń mówił podczas konferencji prasowej o osiągnięciach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, w ramach którego od czterech lat współpracują Słupsk i gminy z powiatu słupskiego, w tym samorząd Ustki.

Według Biedronia w wyniku wspólnych działań samorządów ze Słupska i Ustki udało się doprowadzić do tego, że węzeł komunikacyjny w Ustce będzie częścią zintegrowanych programów terytorialnych, co daje szansę na pozyskanie dofinansowania na modernizację dwóch węzłów komunikacyjnych - w Słupsku i Ustce.

- Węzeł komunikacyjny samodzielnie nie miałby szansy na zdobycie dofinansowania, bo nie jest węzłem pierwszego znaczenia w naszym regionie, ale jest istotny ze względu na powiązania węzła słupskiego oraz rewitalizacyjne działania PKP, które ostatnio trochę podupadają - wyjaśniał wiceprezydent Marek Biernacki. Jak stwierdził, pierwotnie ustecka inwestycja, obejmująca dworzec PKP i jego otoczenie, była szacowana na 28 milionów złotych, ale obecnie jest odchudzana w związku z oceną możliwości dofinansowania.

Tymczasem przebudowa słupskiego węzła komunikacyjnego, wraz z budową nowego dworca PKP oraz przejścia podziemnego pod torami, ma łącznie kosztować ponad 50 milionów złotych. - Po rozmowach z marszałkiem województwa doszliśmy do wniosku, że racjonalne będzie włączenie do tej edycji programu czterech węzłów komunikacyjnych, bo także tych w Bytowie i Lęborku, i marszałek zapewnił, że znajdzie sposób, aby zapewnić pieniądze na ich sfinansowanie - mówił Biernacki.

Być może część pieniędzy będzie pochodzić z oszczędności z innych projektów oraz z dodatkowych pieniędzy z rezerwy budżetowej rządu. Ta ma być przyznana województwu, które najszybciej zagospodaruje pieniądze unijne na inwestycje infrastrukturalne.

Dyskusja na temat zmiany w MOF-ie już została zakończona, ale jeszcze nie podpisano aneksu porozumienia z marszałkiem, co ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. - Na pewno przed zakończeniem konkursu. Nasz, dotyczą- cy Słupska, wniosek jest już gotowy. Złożymy go w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku do 31 marca - zapowiedział Marek Biernacki. Zdradził także, że miasto ma już pewne ustalenia wspólne z PKP.

- Szczegóły będziemy ustalać podczas projektowania, co się rozpocznie pod koniec bieżącego roku - dodaje Biernacki. Z informacji słupskiego ratusza wynika, że powoli ruszają inwestycje kolejowe w regionie. Już od września ma być wyłączona linia do Ustki.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.