Bogumiła Rzeczkowska

Zaczęły się kolejne rozbiórki domów w Ustce

Wyburzone do rewitalizacji budynki przy ulicach Mickiewicza 1 i Sprzymierzeńców 15. Wkrótce zostanie wybrany wykonawca Wyburzone do rewitalizacji budynki przy ulicach Mickiewicza 1 i Sprzymierzeńców 15. Wkrótce zostanie wybrany wykonawca
Bogumiła Rzeczkowska

Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło kolejną inwestycję. U zbiegu ulic Mickiewicza i Sprzymierzeńców rozpoczęła się rozbiórka. W tym miejscu zostaną odtworzone dwa budynki.

Dla zwolenników rewitalizacji to dobra wiadomość: stara Ustka wypełnia się odnowionymi, zbudowanymi po obrysie, atrakcyjnymi dla nabywców budynkami.

Dla przeciwników burzenia - to utrata klimatu starego miasta. Dyskusje mieszkańców na ten temat trwają od kilkunastu lat. Tyle, ile trwa rewitalizacja.

Jednak wygląd niektórych starych domów mówi sam za siebie. Jeszcze gorzej jest wewnątrz.

- Od początku byliśmy krytykowani, że rozbieramy domy i budujemy nowe. Jednak nie zdecydowałbym się na inną formę, bo byśmy z sądów nie wyszli - stwierdza w rozmowie z nami Edward Rokosz, prezes Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Dzisiaj każdy wie, co kupuje.

Właśnie zaczęło się wyburzanie budynku przy ul. Mickiewicza 1. Na rozbiórkę czeka też jego sąsiad przy ul. Sprzymierzeńców 15.

- Oba budynki zachowają swoje obecne bryły. Ten przy Mickiewicza zostanie zbudowany z czerwonej cegły, by nawiązać do istniejących domów w sąsiedztwie. Natomiast w budynku przy Sprzymierzeńców zostaną zachowane stare drewniane drzwi wejściowe, które oddaliśmy do renowacji - opisuje Edward Rokosz. - Wszystkie nasze działania konsultujemy z konserwatorem zabytków.

Przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Budynki mają powstać do końca przyszłego roku. Jednak już na przełomie listopada i grudnia tego roku odbędzie się przetarg na rezerwację mieszkań. Sprzedawane będą w stanie deweloperskim odrębne mieszkania we wspólnocie składającej się z tych dwóch budynków.

Na listopad UTBS planuje sprzedaż budynków przy ul. Sprzymierzeńców 10 i ul. Kosynierów 14.

W niedalekim sąsiedztwie tego drugiego, pod numerem 18, po sezonie zakończyła się rozbiórka. Wkrótce rozpoczną się prace budowlane. W drugiej połowie września przetarg na budowę domu wygrała słupska firma Europlast z ofertą nieco ponad pół miliona złotych.

- W planach mamy też rewitalizację budynków przy ulicy Marynarki Polskiej 15, w Zaułku Kapitańskim, oraz przy ulicy Beniowskiego 16, gdzie kiedyś mieściła się stolarnia. Czekamy na pozwolenia na budowę - dodaje prezes UTBS. - Mamy też koncepcję budynku przy ulicy Kosynierów 8. To miejsce, gdzie kiedyś stał dom, a ostatnio był tam parking. Odkupiliśmy teren od prywatnego właściciela. Uzupełnimy to miejsce, bo zrewitalizowana ulica Kosynierów stała się już trasą spacerów. Podobnie jak ulica Beniowskiego.

Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.