Zaostrzenie kar za najcięższe zbrodnie. Bezwzględne dożywocie i 30 lat więzienia

Czytaj dalej
Blanka Aleksowska

Zaostrzenie kar za najcięższe zbrodnie. Bezwzględne dożywocie i 30 lat więzienia

Blanka Aleksowska

Sejm przyjął projekt zmian w kodeksie karnym. Chodzi o pomysł Solidarnej Polski, zakładający wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia oraz zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa, m. in. gwałt, pedofilię czy kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. - To nie może być podstawą wymiaru sprawiedliwości, ważniejsza jest wykrywalność przestępców i nieuchronność kary - mówi nam prof. Brunon Hołyst, kryminolog i prawnik.

Polskie sądy orzekają najłagodniej w całej Europie - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas konferencji prasowej poświęconej projektowi zmian w kodeksie karnym. Jak podkreślił, wielu przestępców dostaje kary z dolnej granicy kodeksu karnego - nawet sprawcy najcięższych zbrodni.

- Kara musi odstraszać i być nauczką dla tych, którzy popełnili przestępstwo. (...) W tej chwili 45 proc. wyroków to kary w zawieszeniu. (...) 23 proc. skazanych za zabójstwo dostaje kary do ośmiu lat pozbawienia wolności, podczas gdy dolna granica to jest właśnie 8 lat. Za handel narkotykami w dużej ilości ponad 31 proc. otrzymało kary do 3 lat więzienia. Przeszło 50 proc. za zgwałcenie otrzymało karę do dwóch lat pozbawienia wolności, a dolna granica to właśnie 2 lata

– wyliczał Warchoł.

Zgodnie z projektem, maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma wzrosnąć z 25 do 30 lat. Okres karalności za zabójstwo ma zostać zwiększony do 40 lat. Kolejnym istotnym założeniem jest zwiększenie kar za przestępstwa na tle seksualnym i pedofilskim oraz wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia za zabójstwo - oznacza to, że skazany za ten czyn nie będzie mógł wcześniej opuścić zakładu karnego, na przykład za “dobre sprawowanie”. Natomiast za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem będzie grozić kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie (dziś jest to do 15 lat więzienia). Takiej samej karze podlegać będzie zgwałcenie dziecka, które obecnie zagrożone jest karą od 3 do 15 lat więzienia. Przestępstwa pedofilii nie będą podlegały przedawnieniu.

Projekt wprowadza też kary za zlecenie oraz przygotowanie do zabójstwa. Ponadto, zaostrzone zostałyby kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, rozbój, porwanie dla okupu, handel ludźmi, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą czy pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem. Pijanym kierowcom w określonych okolicznościach grozić będzie konfiskata auta.

Partia Zbigniewa Ziobry domaga się także zmian w wykonywaniu kar, m. in. zaangażowanie skazańców w pracę oraz zwiększenie rygorów więziennych. To element programu "Nowoczesne więziennictwo", o którym pisaliśmy niedawno (link poniżej).

Czytaj także: Po wyroku natychmiast za kratki. Projekt zmian w wymiarze sprawiedliwości

Inny projekt SP wprowadza też większe kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu - m. in. za nielegalny import odpadów niebezpiecznych, zaśmiecanie czy podpalanie wysypisk. Tu również podniesione mają być zarówno górne, jak i dolne granice wymierzanych kar. Wzrosną też grzywny.

Za nowelizacją m.in. Kodeksu Karnego głosowało 229 posłów, 173 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Czy zaostrzenie kar pomoże zmniejszyć ilość przestępstw?

Jak wskazuje kryminolog i kryminalistyk prof. Brunon Hołyst, zmiany kar nie mogą być podstawą wymiaru sprawiedliwości, bo kluczem jest zwiększenie wykrywalności przestępstw i egzekwowanie kar. - Wolałbym, by uszczelniono postępowania sądowe, przyspieszono procesy. Od XVIII wieku rozwija się doktrynę, że to nieuchronność kary, a nie jej surowość, zniechęca potencjalnych sprawców. Jako kryminolog wiem, że zdecydowana większość sprawców, w chwili dokonywania czynu nie rozważa, ile lat więzienia im grozi. Sprawca jest pochłonięty przygotowywaniem czynu i ewentualnej ucieczki. Nie bierze w ogóle pod uwagę, że może zostać złapany. A poza tym, podnoszenie kar nie ma sensu, gdy mamy do czynienia ze spadkiem przestępczości, jest uzasadnione przy jej wzroście - wskazuje prof. Hołyst. Jak jednak zaznacza, niektóre zbrodnie, zwłaszcza przeciwko dzieciom, powinny być surowiej karane.

- Tu trzeba się przyjrzeć każdemu przypadkowi z osobna. Każda sprawa jest inna, ale z pewnością takie zbrodnie jak zabicie kobiety w ciąży czy gwałt na dziecku, gwałt ze szczególnym okrucieństwem - muszą być ostro karane

- podkreśla.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Blanka Aleksowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.