Zatrudniasz nianię, a składki za nią sfinansuje ci budżet państwa

Czytaj dalej
Fot. Malgorzata Genca
Małgorzata Stempinska

Zatrudniasz nianię, a składki za nią sfinansuje ci budżet państwa

Małgorzata Stempinska

Tak będzie, jeśli wynagrodzenie niani będzie niższe niż płaca minimalna, czyli 1850 zł brutto. Gdy przekroczy tę kwotę, rodzice będą musieli dopłacić.

Coraz więcej rodziców w regionie legalnie zatrudnia nianię.

Oznacza to, że zawiera z nią tak zwaną umowę uaktywniającą. Choć brzmi to skomplikowanie, to mówiąc wprost, jest to umowa-zlecenie z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dzieckiem czy dziećmi. Opłaca się obu stronom, czyli zarówno rodzicom, jak i opiekunce.

Taką umowę można zawrzeć w przypadku, gdy dziecko, którym niania będzie się opiekować, ma od 20 tygodni do 3 lat. Jest jeden wyjątek od tej reguły. Otóż niania może sprawować opiekę nad dzieckiem do czwartego roku życia, jeśli nie ma możliwości zapewnienia mu opieki przedszkolnej.

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne

Warto zaznaczyć, że nianią nie może być żaden z rodziców (nawet jeśli samotnie wychowuje dziecko) ani osoba niepełnoletnia. Mogą natomiast być to babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona. Jedynym obowiązkiem, jaki na nianie nakłada ustawa, jest poddanie się badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

Po podpisaniu umowy rodzic musi zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli dopełni tych formalności, to staje się płatnikiem składek. Natomiast opiekunkę zgłasza jako osobę ubezpieczoną.

Zgodnie z prawem, nianie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Kto płaci składki za nianię, zależy od tego, ile zarabia

W przypadku opłacania składek bardzo ważna jest wysokość wynagrodzenia niani.

Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię, która zarabia nie więcej, niż wynosi minimalne wynagrodzenie w kraju, pokryje ZUS z budżetu państwa. Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1850 złotych brutto.

- Natomiast rodzice pokryją składki w przypadku, gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie. Opłacą jednak składki tylko od kwoty, o którą pensja przekracza minimalne wynagrodzenie - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeżeli więc opiekunka w umowie miałaby określoną pensję na poziomie 2,5 tys. zł, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaci składki od podstawy wynoszącej 1850 zł, a rodzice od 650 zł.

- Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jednak składkę na to ubezpieczenie sfinansuje niania z własnych środków, a jeden z rodziców będący płatnikiem składek będzie ją opłacał do ZUS - dodaje Krystyna Michałek.

Zwolniłeś nianię? Musisz to zgłosić do ZUS

Warto wiedzieć, że jeśli rodzic straci pracę lub zamknie firmę, którą prowadzi, to budżet państwa opłaca składki za niego jeszcze przez trzy miesiące.

Dzieje się tak również w przypadku, gdy rodzic zatrudniający nianię przebywa na urlopie bezpłatnym lub nie podlega ubezpieczeniom społecznym z uwagi na zawieszenie działalności gospodarczej. W przypadku wygaśnięcia umowy z nianią lub jej rozwiązania trzeba w ciągu siedmiu dni zgłosić ten fakt do ZUS.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.